16 lipca 2020, 07:00

Teraz

14°

Rozrywka i oświata

A A A

ŁĘKA OPATOWSKA: Pierwsza pomoc w przedszkolu

W piątek 29.11. przedszkole w Łęce Opatowskiej odwiedzili strażacy z miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej - druh Szymon Sroka oraz druh Krzysztof Rogalewski.

Podczas spotkania przedszkolaki i uczniowie „zerówki” uczestniczyli w pokazie z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz utrwalili sobie wiadomości na temat bezpieczeństwa. Dzieci dowiedziały się jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej i w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe.

W ramach zajęć maluchy uczyły się prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia, ćwiczyły kolejne etapy udzielania pierwszej pomocy oraz jak opatrywać rany, a także dowiedziały się do czego służą takie urządzenia jak defibrylator czy czujka dymu.

Ponadto, przedszkolaki zobaczyły jak wygląda pozycja boczna ustalona i pod okiem strażaków ćwiczyły bezpieczne ułożenie ciała. W trakcie spotkania maluchy wykazały się dużą znajomością numerów alarmowych i z dużym zaangażowaniem wykonywały ćwiczenia na fantomach.

Zdobyta wiedza i ćwiczenia praktyczne sprawiły, że dzieci poczuły się "małymi ratownikami". Mamy nadzieję, że spotkanie to pomogło zaszczepić ideę konieczności pomocy osobom potrzebującym i że nasze przedszkolaki już nigdy nie przejdą obojętnie obok człowieka potrzebującego ratunku i będą wiedziały jak mogą pomóc.

foto: UG Łęka Opatowska

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl