24 kwietnia 2024, 22:49

Teraz

Rozrywka i oświata

A A A

ŁUBNICE: 100-lecie orkiestry

Dostojnego jubileuszu 100-lecia istnienia doczekała się Orkiestra Dęta z Łubnic. Okrągłe urodziny świętowano w niedzielę podczas uroczystości zorganizowanych na terenie miejscowości.

Wydarzenie rozpoczęło się od nabożeństwa w kościele. Muzycy nie zapomnieli o swoich poprzednikach, dlatego w czasie obchodów odwiedzono cmentarz, gdzie wspominano tych, którzy odeszli. Oficjalne świętowanie miało miejsce na terenie boiska szkolnego. Były chwile do wspomnień, pochwalenia się bogatą historią oraz wyróżnień. Orkiestra została uhonorowana odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Jak wszystko się zaczęło? Początki Orkiestry Dętej w Łubnicach sięgają lat 70-tych XIX wieku, kiedy według wspomnień przekazywanych z pokolenia na pokolenie Wojciech Polus z Kolonii Dzietrzkowice założył w Łubnicach zespół. Brak wiarygodnych dokumentów na ten temat nie pozwala, aby tę datę przyjąć jako faktyczny początek. Za oficjalną datę powstania uważa się rok 1916, kiedy to mieszkaniec Wójcina, Józef Mendel, młody, zapalony muzyk, organizuje w niedzielne popołudnia spotkania 12-osobowej grupy młodzieży chcącej grać na instrumentach. Koszt nauki oraz zakup nut miał wynosić 1 rubla miesięcznie. Zajęcia odbywały się trzy razy w tygodniu. Początkowo orkiestra występowała na zabawach tanecznych, weselach i pogrzebach oraz na uroczystościach kościelnych i państwowych.

Pierwszy poważny sukces muzycy odnieśli w 1962 r. Było to 1 miejsce na powiatowych eliminacjach orkiestr dętych w Wieruszowie. Rok później zespół wystąpił w Kutnie. Później były nagrody za udział w przeglądach m.in. w Łasku, Sieradzu. Orkiestra wystąpiła w Filharmonii Łódzkiej, na festiwalu w Pułtusku i Gołuchowie. Nieco później grupa muzyków zaczęła być coraz popularniejsza, zarówno w kraju jak i poza jego granicami. – Dzisiejsza orkiestra to zespół młodych ludzi. Średnia wieku wynosi 22 lata – opowiadał kapelmistrz, Artur Krzęć. – To grupa tworzona przez osoby chcące kultywować sztukę orkiestrową tworzoną przez poprzedników. Przeglądy, musztry, festiwale, festyny, uroczystości lokalne, powiatowe wojewódzkie czy ogólnopolskie to chleb powszedni. Zespół występował dwukrotnie w Bułgarii na festiwalu „BalkanFolk Fest”, uczestniczył w festiwalach i prezentacjach artystycznych we Francji i Hiszpanii. Przejechał Europę od cieśniny Bosfor po Castellon, Paryż, ciągle prezentując swoje umiejętności muzyczne i zarażając tym rzesze ludzi.

Podczas niedzielnych uroczystości wręczono kilkadziesiąt podziękowań, odznaczeń oraz wyróżnień. Urodziny zostały uświetnione przez orkiestry dęte z Dzietrzkowic, Łowkowic, Gryfowa Śląskiego, nie zabrakło oczywiście występu dostojnej jubilatki z Łubnic. Muzycy usłyszeli wiele ciepłych słów od goszczących na urodzinach samorządowców oraz reprezentujących różne instytucje gości.

Autor: patryk.hodera@radiosud.pl