24 stycznia 2021, 12:57

Teraz

Rozrywka i oświata

A A A

OSTRZESZÓW: „Miasto za drutami” we wspomnieniach


Do realizacji swojego najnowszego projektu przystąpił właśnie Andrzej Moś, pochodzący z Ostrzeszowa reżyser filmów dokumentalnych. Tym razem postanowił przypomnieć, co działo się w jego rodzinnym mieście w okresie hitlerowskiej okupacji. Jeszcze w tym roku premierę mają mieć notacje filmowe zatytułowane „Ostrzeszów – Miasto za drutami 1939-1945”. Na realizację tego przedsięwzięcia Ostrzeszowskie Centrum Kultury pozyskało dofinansowanie wynoszące 14.000 złotych w ramach XII edycji Programu „Patriotyzm jutra”, organizowanego przez Muzeum Historii Polski.
-Bohaterowie, uczestnicy i świadkowie tej historii są już osobami w podeszłym wieku, więc, biorąc to pod uwagę, zdecydowaliśmy się na tzw. notacje filmowe czy notacje historyczne - wyjaśnia A. Moś. – Jest to forma filmowa tak nazywana w języku dokumentalistów. Często tak się robi, żeby jakaś historia nie umknęła. Z tego może powstać film, a gdyby, nie daj Boże, nie powstał to pozostaje taki szkic, relacje osób, które mogą o tym temacie opowiedzieć.
W założeniu, projekt będzie dokumentował i popularyzował w Polsce i za granicą historię okupacji w Ostrzeszowie, kiedy działał tu obóz filtracyjny, później stalag, w którym przebywali jeńcy polscy i alianccy, a wreszcie Offlag XXIC dla oficerów norweskich. Ma też ukazać rozmiar pomocy udzielanej więźniom przez mieszkańców. Głównym elementem będą wspomnienia ludzi, którzy pamiętają ten trudny czas.
-To będzie pan Marek Cieplik, który był tutaj w Ostrzeszowie jako młody człowiek. Pracował na miejscowej stacji i był świadkiem rozładunku darów z Czerwonego Krzyża czy od rodzin, które przychodziły z Norwegii dla Jeńców. Będzie pan Stawski, który też jako młody człowiek, kilkunastoletni pracował jako uczeń elektryka i miał dostęp do obiektów obozowych. Tam trzeba było wejść, coś sprawdzić czy zreperować. – zapowiada reżyser.
Swoją wiedzą, pozyskaną od osób, których już niestety nie ma wśród nas, podzieli się też kierownik Muzeum Regionalnego w Ostrzeszowie Mirosław Rzepecka, a głosem młodego pokolenia będzie autorka pracy magisterskiej poświęconej życiu artystycznemu, a zwłaszcza teatralnemu w Offlagu XXIC. Nagrania rozmów będą trwały do końca wakacji. Później powstanie scenariusz, a premiera dokumentu planowana jest na pierwszą połowę grudnia tego roku. Notacje, zawierająca również wiele archiwalnych, często unikatowych zdjęć zapisane zostaną na płytach, przede wszystkim z myślą o muzeach i szkołach, a także dostępna będzie zupełnie za darmo w Internecie, m.in. na stronie internetowej Ostrzeszowskiego Centrum Kultury. Marzeniem A. Mosia jest to, aby w przyszłości notacje rozwinęły się i przekształciły w pełnometrażowy film dokumentalny.


Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl