13 czerwca 2021, 23:23

Teraz

11°

Rozrywka i oświata

A A A

KĘPNO: Międzynarodowy sukces uczniów kępińskiej Szkoły Muzycznej w Serbii

Pięcioro uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Aleksandra Tansmana w Kępnie wzięło udział w Światowym Konkursie Muzycznym w Belgradzie „World Open Online Music Competition”. Jest to najstarszy konkurs internetowy, obejmujący niemalże wszystkie specjalności muzyczne (w tym taniec i śpiew) i adresowany do muzyków praktycznie bez ograniczeń wiekowych.

Pierwotnym zamysłem tego konkursu było przeniesienie spektaklu „na żywo” z sali koncertowej na platformę internetową, do której dostęp miałaby niezliczona liczba osób z całego świata. Uczniowie Szkoły Muzycznej w Kępnie biorą w nim udział nieprzerwanie od 2017 r. W pierwszej kolejności uczestniczyło w nim kilkoro akordeonistów. Następnie dołączyli pianiści, a w tym roku dodatkowo uczennica klasy skrzypiec. Konkurs w Serbii odbywa się cyklicznie co roku począwszy od 2010 r. Zawody organizowane są w trzech sezonach (wiosna, lato i jesień). Każdy uczestnik może wziąć udział tylko w jednym z trzech sezonów w ciągu roku.  World Open podzielony jest na specjalności  a te na kategorie: soliści i zespoły oraz grupy wiekowe. Jedną z reguł konkursu organizowanego online jest nagranie audio-video całego programu bez przerwy i jakiejkolwiek ingerencji pod rygorem dyskwalifikacji. Najmniejsze potknięcie, pomyłka czy błąd nawet w zakończeniu oznacza, że trzeba rozpocząć nagrywanie od początku. W praktyce oznacza to podejmowanie wielu prób nagrania, które w pełni będzie satysfakcjonowało zarówno ucznia jak i nauczyciela. W tegorocznej edycji konkursu w specjalności akordeon w sumie udział wzięło 74 uczestników z wielu krajów świata, w tym nie po raz pierwszy uczniowie  Sławomira Mocha – Wiktoria Habrajska, Florian Taras i Mikołaj Michalczyk. Każdy z nich klasyfikował się do innej grupy wiekowej (V, VIII i X). Cała trójka spisała się na medal uzyskując wysokie noty                  i tym samym zajmując czołowe miejsca. Wiktoria Habrajska, uczennica kl. III cyklu sześcioletniego zdobyła drugą nagrodę, natomiast Florian Taras z kl. V i Mikołaj Michalczyk z kl. VI pierwszą. Prezentacje konkursowe akordeonistów oceniało międzynarodowe jury, reprezentowane przez przedstawicieli z Finlandii, Polski, Rosji i Wietnamu. W specjalności fortepian oprócz Kamila Słowikowskiego z kl. VI cyklu sześcioletniego – ucznia Liliany Rydz udział wzięło również 148 pozostałych uczestników z wielu krajów świata. Konkursowiczów oceniało międzynarodowe jury, którego członkowie tym razem pochodzili z Polski, Rosji, Serbii, Niemiec, Francji i Chin. Kamil Słowikowski ze swoim wysokim wynikiem w grupie X uplasował się na zaszczytnym II miejscu. Po raz pierwszy w World Open udział wzięła również Amelia Kania z kl. VI cyklu sześcioletniego - uczennica klasy skrzypiec p. Kingi Hudeli. Oprócz Amelki tę specjalność reprezentowało 55 innych uczestników z różnych stron świata. Nagranie konkursowe Amelki    i pozostałych skrzypków oceniło międzynarodowe jury, którego tym razem członkami byli przedstawiciele z Serbii, Polski i Rosji. Jury wysoko oceniło Amelkę, co przełożyło się na przyznanie jej II miejsca. Warto dodać, że był to pierwszy konkurs Amelki o randze międzynarodowej w dodatku zakończony ogromnym sukcesem.
 
Wszystkim nagrodzonym uczniom, ich rodzicom i nauczycielom serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów -powiedziała Magdalena Pacholik, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Kępnie.

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl