17 października 2021, 06:25

Teraz

Rozrywka i oświata

A A A

MROCZEŃ: Gala 5-lecia Teatru "Echo Pałacu"

Gala 5-lecia szkolnego Teatru Echo Pałacu odbyła się w sobotę, 9 października w Zespole Szkół w Mroczeniu. Udział wzięli w niej zaproszeni goście, w tym również absolwenci szkoły.

Historia Teatru rozpoczęła się w 2015 roku. Od tego czasu szkolnej grupie udało się wystawić na scenie 12 sztuk teatralnych. Jako pierwsza wystawiona została sztuka "Sara, Nirwana i ja" na podstawie scenariusza agady Parady. Miało to miejsce 29 listopada 2015 roku czyli niespełna trzy miesiące od utworzenia grupy. Po drodze były jeszcze chociażby szekspirowska sztuka "Poskromienie złośnicy", "Rodzina na kredyt", scenariusz napisany przez uczennice szkoły, klasyczna sztuka Sofoklesa "Antygona"czy komedia napisana przez Andrzeja Dembończyka "Kandydatki na żonę".Jako ostania, której niestety nie dało się wystawić z racji panującej epidemii koronawirusa był dramat Szekspira"Romeo i Julia. Podczas sobotniej Gali wszystkie te sztuki oraz działania, jak i współpracę z różnymi instytucjami i osobami wspominały prowadzące Teatr Joanna Gruszka i Elżbieta Ilska a także pomysłodawca całego przedsięwzięcia dyrektor Andrzej Tyra.

Święto, które jest dla nas bardzo ważne dlatego, że przypomnieliśmy naszym absolwentom to co się działo przez ten okres. Jednocześnie bardzo jesteśmy szczęśliwi, że Wielkopolskie Towarzystwo Kulturalne uhonorowało  „Echo Pałacu”.  Jesteśmy dumni z tego, że ten nasz wysiłek jest zauważalny nie tylko tutaj w powiecie kępińskim ale również w całym regionie. Chciałbym wszystkim podziękować za to, że przyczynili się do tego święta. W każdej pracy zespołowej ważni są ludzie, dlatego chciałbym im bardzo podziękować - mówi dyrektor Tyra.

Jubileuszowa Gala byłą także okazją do wręczenia przez prezesa Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego prof.hab.Jerzego Babiaka statuetki w konkursie ogłoszonym przez Towarzystwo w kategorii zbiorowej za rok 2020 dla grupy teatralnej „Echo Pałacu” z Mroczenia. Zwieńczeniem uroczystości był fragment sztuki Leona Kruczkowskiego "Niemcy". W scence pt."Naszyjnik wystąpiła Maja Albert, Julia Rosielewska oraz Dawid Kościak. Oprawę muzyczną zapewniła szkolna grupa muzyczna "Wężyk Band".Podczas sobotniego jubileuszu był czas aby jeszcze raz spotkali się i mieli możliwość powspominać w miłej atmosferze wspólną zabawę i pracę w teatr byli absolwenci szkoły, natomiast zaproszeni goście poczuć klimat i ducha teatru.

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl