10 grudnia 2022, 06:33

Teraz

Rozrywka i oświata

A A A

MROCZEŃ: Zaprosili na "Impresje mroczeńskie"

Wieczór pod hasłem "Impresje mroczeńskie" zorganizowany został w Szkole Podstawowej w Mroczeniu. Udział w nim wzięli licznie zaproszeni goście.

Wszystkich powitali wspólnie prezes Stowarzyszenia Plastyków Powiatu Kępińskiego oraz dyrektor szkoły Andrzej Tyra.

Chcemy dzisiaj Państwu przedstawic impresjonizm, w takim szerokim  wymiarze - impresjonizm w malarstwie, poezji, w tym co przejawiało się gdy on powstawał i co za sobą niósł. To jedna z wielu imprez, które proponujemy. Staramy się naszą ofertę kulturalną rozszerzać tak aby młodzież mogła również być świadkami tych naszych działań i razem możemy dziś cieszyć się tym, co jest najwazniejsze dla człowieka, symbolem naszego człowieczeństwa jakim jest sztuka - mówił Andrzej Tyra.

Na scenie pojawili się więc plastycy, którzy przedstawwili sylwetki znanych malarzy.W pojęcie impresjonizmu wprowadziła Janina Gorzendowska, która także przybliżyła postać Clauda Monet. O malarstwie Edgara Degas opowiedział Jan Kasendra a o Vincencie van Goghu mówił plastyk Henryk Bajor.Malarstwo przeplatane było poezją. Wiersz Paula Verlaine "Piosenkę jesienną"recytowała Emilia Maryniak, Angela Dochniak przedstawiła wiersz Stephane Mallarme "Gdy zechcesz" a Dominika Muzaj wyrecytowała wiersz Maurice Meterlincka "Modlitwa.Prozie i poezji towarzyszyły muzyczne akcenty. Szkolny zespół Wężyk Band wykonał utwory: "Nic dwa razy się nie zdarza " z repertuaru Sanah, Ewy Demarczyk "Tomaszów", Marka Grechuty "Dni których nie znamy" a także z repertuaru Adele "Rolling in the deep. Utwory zaśpiewały: Marcelina Godek, Liliana Tynynyka, Maja Nowak, Natalia Milkowska i Lena Kamińska. Całość poprowadziła uczennica Nikola Parzonka. To był bardzo sympatyczny i pouczający wieczór. Nie ostatni tego typu-zapewniają organizatorzy.

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl