18 czerwca 2024, 05:51

Teraz

16°

Rozrywka i oświata

A A A

WIERUSZÓW: Naukowy Dzień Dziecka i odsłonięcie nowego muralu w Wieruszowie

Dzień Dziecka połączony z piknikiem naukowym oraz odsłonięciem muralu na jednej ze ścian Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika miał miejsce w sobotnie popołudnie w Wieruszowie. 


- Po raz drugi razem z Wieruszowskim Domem Kultury organizujemy Naukowy Dzień Dziecka - mówiła na miejscu dyrektorka szkoły Magdalena Stachulec. - Hasło tegorocznego pikniku to "Dobro planety w Twoich rękach". Właśnie z tej okazji firma "Pfleiderer" jest jednym z wystawców i jedną z firm, która organizuje dzisiejsze warsztaty. Przy okazji organizacji pikniku, podczas rozmów, powstał pomysł na zrobienie muralu. Wiem, że tych lokalizacji było kilka branych pod uwagę. Bardzo się cieszę, jako dyrektor szkoły, że mural został wykonany właśnie na terenie liceum. Pewnie będzie pełnił wielorakie funkcje: na pewno ekologia i przekaz, który idzie z tego muralu. Kopernik i planety, które się na nim znajdują, nawiązujące do liceum i patrona, i oczywiście ten przekaz taki ekologiczny dla dzieci i młodzieży. 


Dyrektor fabryki płyt wiórowych w Wieruszowie podkreślał, że firma włącza się w akcję związaną z recyklingiem. - On jest dla nas ważny - zaznaczył Andrzej Wojcieszak. - To nie tylko z powodu drewna, którego używamy i zawracamy do produkcji, i zapobiegamy zaleganiu go na składowiskach, ale wszystkie aspekty recyklingu są istotne. Myślimy, że nauka i przedstawianie przykładów, jak to robić od dziecka, od najmłodszych lat, jest naprawdę bardzo ważne. To właśnie wykształcenie i podejście do problemu jest istotne, ponieważ to pomaga ludziom, już dorosłym, mieć odpowiednie nawyki. To jest inwestycja w szkołę, w szkolnictwo, w młodzież. 


Ekologiczna akcja na terenie LO zbiegła się w czasie z otwarciem nowej wieży recyklingowej na terenie Pfleiderer przy ul. Bolesławieckiej w Wieruszowie. Inwestycja kosztowała ponad 60 mln zł. - Chcemy zbierać to drewno, po to żeby nie lądowało na wysypiskach, w śmieciach, ponieważ ono jeszcze się nadaje do powtórnego użycia. I tu osiągamy dodatkowe korzyści: zamiast ściągać drewno z lasu i wycinać te lasy, po to żeby produkować nasze wyroby, możemy użyć właśnie to drewno, które lądowało na wysypiskach. W to miejsce, zamiast drewna okrągłego, używamy recykling, no i też przyczyniamy się do oszczędności w ramach naszej gospodarki leśnej. 

Autor: patryk.hodera@radiosud.pl