17 października 2021, 05:01

Teraz

Rozrywka i oświata

A A A

NOWA WIEŚ KSIĄŻĘCA: Dzień Patrona w Zespole Szkół

Zespołowi Szkół w Nowej Wsi Książęcej od 10 lat patronują mieszkańcy tej miejscowości – ks. Michał Przywara, regionalista i językoznawca, proboszcz miejscowej parafii w latach 1897-1906 oraz Salomonowie, rodzina misjonarzy, która wniosła znaczący wkład w rozwój placówek misyjnych Afryki Południowej.

Dnia 28 października br. uczniowie i nauczyciele w sposób szczególny pamiętali o swoich ,,opiekunach”, świętując Dzień Patrona. Szkolne święto przebiegało w wyjątkowej i uroczystej atmosferze. W intencji Patronów i całej społeczności szkolnej ks. Daniel Wawrzyniak odprawił mszę świętą, a po jej zakończeniu na grobie ks. Michała Przywary złożono kwiaty i zapalono znicze. Dalsze obchody Dnia Patrona, z udziałem zaproszonych gości, przedstawicieli władz samorządowych oraz Rady Rodziców miały miejsce na terenie szkoły. Życzenia okolicznościowe z okazji Święta Patrona szkoły od Wójta Romana Wojtysiaka przekazał kierownik Referatu Oświaty.

Uroczystość rozpoczęła się prezentacją multimedialną przypominającą pamiętny dzień nadania szkole imienia Patronów - księdza Michała Przywary i Rodziny Salomonów oraz kolejne rocznice obchodów Dnia Patrona utrwalone na kartach kroniki szkolnej. Warto było na chwilę wrócić do minionych wydarzeń i podzielić się refleksją. Rocznice obchodów szkolnego święta były wspaniałą okazją do bliższego poznania Ojczyzny i jej historyczno – geograficznych regionów wyróżniających się folklorem – zwyczajami i obrzędami ludowymi, tradycyjnymi potrawami, strojem, tańcami, gwarą, legendami opiewającymi piękno regionu. Prezentacji towarzyszyły występy artystyczne dzieci. Grupa przedszkolna 5-6 latków oraz uczniowie poszczególnych klas zaprezentowali niektóre tańce, wiersze i piosenki pochodzące z różnych regionów Polski. Obecni na uroczystości mieli okazję m.in. posłuchać ,,ślonskiej gotki”, wielkopolskiej i kaszubskiej gwary, obejrzeć ,,Krakowiaczka” i taniec góralski, zobaczyć zabawną inscenizację legendy o Warsie i Sawie. Popisy artystyczne, zaangażowanie we wspólnej pracy i zabawie, dostarczyło wszystkim uczestnikom szkolnego święta niezapomnianych wrażeń, a co najważniejsze, uświadomiły dzieciom, że należy kultywować piękne, regionalne tradycje. O tym, że historię i folklor poznanych regionów warto zachować w pamięci, przekonali się uczniowie podczas drugiej części obchodów Dnia Patrona. Nauczyciele przygotowali dla swoich podopiecznych ciekawe gry i zabawy. Pięć zespołów uczniowskich przystąpiło do rywalizacji, wykorzystując wiedzę na temat poznanych krain. Dzieci z zaangażowaniem podejmowały się kolejnych zadań, wśród których nie zabrakło też konkurencji sportowych o charakterze zwinnościowo - zręcznościowym. Wzajemna rywalizacja dostarczyła wszystkim zespołom wielu emocji. Aby je nieco ostudzić, na wszystkich czekała na koniec miła niespodzianka – rogalik marciński.

Źródło: ZS w Nowej Wsi Książęcej

Autor: maciej.tettling@radiosud.pl