29 stycznia 2022, 02:27

Teraz

-1°

Rozrywka i oświata

A A A

OPATÓW: Eko-piknik Rodzinny w Gimnazjum

20 listopada w Gimnazjum w Opatowie odbył się Rodzinny Piknik Ekologiczny będący podsumowaniem projektu pn. „Ekologicznie znaczy logicznie. Kampania edukacyjna mająca na celu kształtowanie postaw proekologicznych wśród dzieci, młodzieży i dorosłych osób zamieszkujących Gminę Łęka Opatowska”, dofinansowanego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Projekt oprócz konkursu plastycznego „Świat zanieczyszczony ma same złe strony”, konkursu „Eco Fashion” na zaprojektowanie i wykonanie stroju z surowców wtórnych, quizu wiedzy ekologicznej oraz konkursu „Łamigłówki ekologiczne”, zakładał także wykłady z zakresu niskiej emisji i odnawialnych źródeł energii oraz warsztaty z upcyclingu, w których uczestniczyli uczniowie wszystkich szkół z terenu gminy.

Konkurs plastyczny „Świat zanieczyszczony ma same złe strony” cieszył się ogromnym zainteresowaniem. W sumie na konkurs złożono 102 prace plastyczne, z czego 17 to prace przedszkolaków, 82 prace to prace dzieci ze szkół podstawowych, a pozostałe 3 prace to prace gimnazjalistów. Komisja w składzie: Małgorzata Gąszczak – Sekretarz Gminy Łęka Opatowska, Łukasz Jędrasiak – przedstawiciel Referatu Budownictwa, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska oraz Karolina Goj – przedstawiciel referatu Zamówień Publicznych, Zarządzania Projektami i Promocji Gminy wybrała najlepsze prace w trzech kategoriach:

1. Przedszkola:
I miejsce: Tamara Janicka,
II miejsce: Michał Skiba,
III miejsce: Agata Papiór.

2. Szkoły Podstawowe:
I miejsce: Kacper Sołtysik,
II miejsce: ex aequo Igor Karpiński oraz Martyna Grzegorek,
III miejsce: ex aequo Miłosz Ochędzan oraz Malwina Kosińska.

3. Gimnazjum:
I miejsce: Milena Sieczka.

Głównym punktem Pikniku był Pokaz mody „ECO FASHION”, w którym przedstawionych zostało ponad 30 pomysłów – projektów ekologicznych przygotowanych z miłości do piękna i środowiska.
Komisja w składzie: Adam Kopis – Wójt Gminy Łęka Opatowska, Marzena Wodzińska – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego oraz Dariusz Kałużny - prezes firmy Nuvarro wybrała najlepsze stylizacje z 3 kategoriach:

1. Przedszkola:
I miejsce: Mateusz Olbrych,
II miejsce: Amelia Maras,
III miejsce : Natalia Krawczyk.

2. Szkoły Podstawowe:
I miejsce: Eryk Błaszczyk,
II miejsce: Wiktoria Olbrych,
III miejsce: Amanda Grzesińska.

3. Gimnazjum:
I miejsce: Sandra Kubelec,
II miejsce: Marlena Skórecka,
III miejsce: Julia Cicharska.

Oprócz wyżej wymienionych konkursów przeprowadzone zostały „Łamigłówki ekologiczne”, w których wzięło udział 7 trzyosobowych grup. Po 5 głównych rundach oraz rundach dodatkowych zwycięską drużyną została drużyna z Gimnazjum w Opatowie, w skład której wchodziły: Wiktoria Szczęsna, Patrycja Nawrot oraz Marta Świątek. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna ze Szkoły Podstawowej w Łęce Opatowskiej: Barbara Musiałek, Maria Pichlak i Filip Strzelczyk a na trzecim miejscu drużyna z Gimnazjum w Opatowie: Marta Pogoda, Zuzanna Gąszczak i Marta Nawrot.

Ostatnim punktem Pikniku był Quiz ekologiczny, w którym wzięło udział 12 osób. Każda osoba miała za zadanie odpowiedzieć na 2 wylosowane przez siebie pytania. Wszyscy uczestnicy poradzili sobie z pytaniami i otrzymali nagrody książkowe.

Oprócz przedmiotowych konkursów uczestnicy Pikniku mogli skorzystać z kącika z ekokosmetykami i ekożywnością, kącika z rękodziełem Bożonarodzeniowym i kącika słodkości oraz mieli okazję uczestniczyć w prezentacji z niskiej emisji w oparciu o zestaw OZE i solary, która przeprowadzona była przez przedstawicieli firmy Nuvarro.

Źródło: UG Łęka Opatowska

Autor: maciej.tettling@radiosud.pl