25 stycznia 2020, 19:26

Teraz

-3°

Rozrywka i oświata

A A A

WIERUSZÓW: Ostatni taki jarmark

29 września w Wieruszowie odbędzie się "Ostatni taki jarmark w 1939 r." To kontynuacja inicjatywy, która zrodziła się w ubiegłym roku.

Po raz drugi organizujemy najprawdziwszy jarmark ze wszystkimi atrybutami jarczmarcznymi lat 30-tych. Zapraszamy rękodzielników, przekupki, handlarzy do zgłaszania swoich stoisk. Sery, jaja, swojskie wyroby, mile widziane zabawki oraz dekoracje. Zapraszamy handlarzy starociami - zachęca Wieruszowski Dom Kultury. - Zróbmy w tym dniu niepowtarzalny klimat.

"Ostatni taki jarmark" będzie połączony z widowiskiem historycznym inspirowanym autentycznymi wydarzeniami z powiatu wieruszowskiego we wrześniu 1939 r. W wydarzeniu wezmą udział grupy rekonstrukcyjne z całego kraju odtwarzające wojska polskie i niemieckie oraz uczniowie i mieszkańcy Wieruszowa, którzy wcielą się w ludność cywilną. - 29 września będzie duża inscenizacja, ponad 100 rekonstruktorów - zapowiada Tomasz Jaciuk z klubu "Gloria Victis". - Odtwarzamy wojnę obronną z 1939 r., dokładnie 4 epizody, czyli nalot na ludność cywilną i wycofujące się wojsko, gdzie pochłoniętych zostało wiele ofiar. Później będą walki pod Piaskami, króciutki epizod, kontratak Polskich Batalionów Obrony Narodowej pod Krajanką oraz wycofanie się oddziałów polskich na linię warty.

Tak wielkiego wydarzenia jeszcze w Wieruszowie nie było. Warto już dziś zarezerwować sobie czas. - W scenie z nalotem pojawi się samolot niemiecki - zdradza prezes klubu, Ireneusz Karbowski. - On będzie symulował nalot na kolumnę ludności polskiej uciekającej przed niemieckim frontem, ale będzie też scena zestrzelenia tego samolotu przy pomocy działka przeciwlotniczego. Nie braknie też dodatkowych atrakcji, takich jak uzbrojenie ciężkie po stronie polskiej i niemieckiej, gdyż będziemy mogli zobaczyć mały polski czołg, średni czołg niemiecki, armatkę, niemiecką ciężarówkę. Zapowiada się świetna inscenizacja pod kątem techniki i ilości zużytej broni. Scenariusz będzie na tyle interesujący, że widzowie będą mogli zobaczyć sceny, które działy się tutaj naprawdę.

Wydarzenie będzie odbywało się w niedzielne popołudnie, 29 września na wieruszowskim Rynku.

Autor: patryk.hodera@radiosud.pl