14 lipca 2024, 12:39

Teraz

23°

Rozrywka i oświata

A A A

OSTRZESZÓW: 55 urodziny Muzeum Regionalnego

28 czerwca 1969 roku był pierwszym dniem działalności Muzeum Regionalnego w Ostrzeszowie. Za kilka dni minie zatem od tego momentu dokładnie 55 lat. Szmaragdowy jubileusz stał się okazją do zorganizowania wspomnieniowego spotkania, otwarcia wystawy i… zdmuchnięcia świeczek na urodzinowym torcie. We wtorek (18 czerwca) w siedzibie Muzeum Regionalnego zebrały się osoby, którym z różnych powodów instytucja ta jest bliska, w tym działacze kultury, regionaliści i przedstawiciele władz samorządowych. Wszystkich przybyłych witała kierownik Mirosława Rzepecka, która, nie kryjąc wzruszenia, dzieliła się własnymi wspomnieniami i refleksjami.
- W działalności muzeum, tak jak wszędzie, były dobre i złe chwile – stwierdziła. - Tych dobrych było zdecydowanie więcej, ale nie daje się zapomnieć wątpliwości miłościwie nam panujących czyli władz miejskich na początku lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku, czy utrzymywanie muzeum ma sens skoro wśród zwiedzających przeważają dzieci i młodzież. A działo się to w roku, kiedy muzeum zostało włączone jako jeden z działów w skład Ostrzeszowskiego Centrum Kultury. Dla mnie niesamowite jest to, że mimo zupełnie innych planów na życie i chwil, kiedy tak naprawdę miałam zamiar zrezygnować z tej pracy, od 1 grudnia 1981 roku mogłam być częścią tej muzealnej historii. 
Wkład muzeum i jego kadry w rozwój lokalnej kultury, kultywowanie tradycji i zachowywanie pamięci o historycznych wydarzeniach docenili przybyli goście.
- To dzięki pracy, pieczołowitości i pasji załogi Muzeum Regionalnego przez te 55 lat pamięć historyczna jest kultywowana – podkreślił dyrektor Ostrzeszowskiego Centrum Kultury Michał Szmaj. - Poprzez wystawy, poprzez gry, poprzez najróżniejsze formy aktywizacji, które proponujemy wszystkim niezależnie od wieku, ta historii, póki będzie w nas żyła, póty będziemy z sensem przeżywać rzeczywistość. 
Pomysł stworzenia w Ostrzeszowie muzeum wysunął w 1931 roku ówczesny dyrektor Gimnazjum Miejskiego Stanisław Czernik. Kontynuatorem tej myśli był natomiast pracownik magistratu i kolekcjoner historycznych pamiątek Władysław Golus. W 1965 przekazał on swoje zbiory miastu, dzięki czemu w 1965 roku powstać mogła Izba Pamiątek Historycznych. W połowie 1968 roku eksponaty przeniesiono do odnowionych pomieszczeń na II piętrze Ratusza, co rok później przyniosło długo oczekiwany efekt w postaci narodzin Muzeum Regionalnego. Władysław Golus został jego patronem 3 października 2002 r., na mocy uchwały Rady Miejskiej. 

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl