28 marca 2024, 10:12

Teraz

13°

Rozrywka i oświata

A A A

OSTRZESZÓW: Dzień Chłopa po raz czwarty

Już po raz czwarty w Muzeum Regionalnym w Ostrzeszowie odbywał się Dzień Chłopa, którego pomysłodawcą jest Bolesław Grobelny – poeta, artysta plastyk, emerytowany pedagog i były prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ostrzeszowskiej. Podczas spotkania, kolejna grupa osób została obdarowanych przez niego wierszami na swój temat. B. Grobelny nie kryje, że Dzień Chłopa ma być swoistą przeciwwagą dla Dnia Kobiet, którego obchody de facto rozpoczynają się na długo przed 8 marca. Tymczasem przypadający dwa dni po tej dacie Dzień Mężczyzny, często przechodzi niemal bez echa.
-Ja nie widziałem, żeby którykolwiek z naszych prominentów, wójt burmistrz czy starosta, zaprosił mężczyzn do sienie na kawę albo gdziekolwiek indziej - zauważył B. Grobelny i dodał – A ponieważ również znikła w Polsce taka klasa społeczna jak chłopi, teraz są farmerzy, nie ma już chłopów, to wymyśliłem ten żart, że nie będziemy obchodzić Dni Mężczyzny, tylko Dzień Chłopa. Żeby pamiętano, że większość naszego narodu, a w zasadzie wszyscy mają korzenie chłopskie, tylko co niektórzy zostali nobilitowani, i to niekoniecznie za zasługi, bo część kupowała tytuły hrabiowskie, grafowskie i inne.
Pierwsza część spotkania miała bardziej refleksyjny charakter. Wspominano znanych ostrzeszowian, którzy odeszli na przestrzeni ostatnich dwóch lat, w tym Tadeusza Pacanowskiego, Bronisława Kokoszko i Jerzego Picheta. Każda z tych osób została uhonorowana wierszem.
Chodził od zawsze z szykiem niezwykłym
Chodził wolniutko po naszym mieście
Mały człowieczek z maleńką laską
Chodził przez całe prawie stulecie!
A ta laseczka – dziw to nad dziwy
Pragnęła ludzki los uszczęśliwić
Więc kiedy tylko brał ją do ręki
Mały mężczyzna, tańczyła wdzięcznie
Te strofy poświęcone były oczywiście pamięci T. Pacanowskiemu, który, gdyby żył, właśnie obchodziłby 101 rocznicę urodzin. B. Grobelny poetyckie hołdy składał jednak nie tylko tym, którzy odeszli. W drugiej części Dnia Chłopa, wierszy na swój temat wysłuchali m.in. Mirosława Rzepecka – kustosz Muzeum Regionalnego, Dorota Owczarczak – dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy oraz Jak Taylor – ceniony regionalista i znawca historii Ostrzeszowa. Gospodarz spotkania dzielił się ponadto z zebranymi własnymi refleksjami dotyczącymi kondycji lokalnej kultury.
-Niektórzy mówią, że tu się nic nie dzieje, że od czasu Czernika i Serbeńskiego nikt nie wyrósł, kto by im dorównał. Ja jestem przeciwnego zdania, bo uważam, że bardzo wielu młodych i średniego pokolenia osób obu płci osiągnęło spore sukcesy.
Grobelny wskazał tu na m.in. Mariana Pilota, Adama Wiedemanna, Stanisława Kulawiaka i Adama Fularę. Dodajmy, że wypowiedzi B. Grobelnego ilustrował pokaz portretów autorstwa Antoniego Serbeńskiego, patrona Muzeum Regionalnego.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl