25 kwietnia 2024, 10:02

Teraz

Rozrywka i oświata

A A A

OSTRZESZÓW: Grzegorz Kosmala prezentuje „Strefy widzenia”

„Strefy widzenia” - taki tytuł nosi wystawa fotograficzna, na którą od 11 września zaprasza Muzeum Regionalne w Ostrzeszowie. Zebrano na niej około czterdziestu wielkoformatowych prac autorstwa znanego i cenionego fotografika Grzegorza Kosmali. Ekspozycja to pokłosie jednego z jego największych i najbardziej rozciągniętych w czasie projektów. Na przestrzeni dziewięciu ostatnich lat, wyposażony w specjalistyczny sprzęt fotograficzny jeździł po całym kraju w poszukiwaniu interesujących go obiektów. Najczęściej uwieczniane były stare, często popadające już niestety w ruinę wiatraki.
-To tak samo, jakby rozmawiać ze starszym człowiekiem, kimś, kto daje ci wiedzę i przekazuje mądrość życiową - mówi G. Kosmala – Robiąc zdjęcia takim obiektom też pochłaniasz ich historię, uczysz się tej historii i to jest niesamowite dla każdego fotografa, który cokolwiek fotografuje.
W ramach realizowanego przez siebie przedsięwzięcia artysta odwiedził około sześćdziesięciu miejsc w różnych zakątkach kraju, w tym na Mazurach, na Pomorzu i oczywiście w Wielkopolsce.
-W Wygodzie Tokarskiej bądź Królewskich mamy jedyny taki wiatrak w powiecie. Ogromny żal, że on tak po prostu sobie wegetuje i się rozsypuje na naszych oczach. I dlatego właśnie te moje zdjęcia, żeby może zwrócić uwagę na te architektoniczne elementy krajobrazu, które nam w zasadzie bezpowrotnie zanikają, a znajdują się często przy szlakach rowerowych jako atrakcja turystyczna.
Na wystawie obejrzeć można m.in. jedną z ostatnich fotografii wiatraka w miejscowości Ołobok. Wkrótce po zrobieniu zdjęcia przez G. Kosmalę, praktycznie zniknął on z powierzchni ziemi. Wrażenie robi jednak nie tylko tematyka prac, ale także ich wielkość oraz technika ich wykonania. Niemal wszystkie wydrukowano w formacie 100x80cm, co daje możliwość zaobserwowania każdego istotnego detalu i zrozumienia tytułu ekspozycji. Uzyskanego efektu nie udałoby się jednak osiągnąć przy użyciu standardowego aparatu fotograficznego. Stąd też G. Kosmala posłużył się 25-letnim aparatem wielkoformatowym Sinar, odkupionym od Mieczysława Komorowskiego, fotografa z Kępna, u którego odbywał praktyki. W rezultacie powstały prace, jakich wartość docenią zapewne wszyscy interesujący się fotografią i sztuką w ogóle.


 


Grzegorz Kosmala, ur. 18 lutego 1975 r., ukończył Szkołę Podstawową nr 2 w Ostrzeszowie, Technikum Mechaniczne przy FUM Ostrzeszów i Wydział Komunikacji Multimedialnej, kierunek fotografia, na ASP w Poznaniu.
1986 — początek nauki fotografii w pracowni Antoniego Bajerleina w Klubie Fotograficznym KADR przy Ostrzeszowskim Domu Kultury
1988 — udział jako najmłodszy fotoreporter (13 lat) w Zlocie Harcerskim z okazji 80-lecia harcerstwa polskiego na Polach Grunwaldu
1990–1993 — samodzielna nauka fotografii czarno-białej
1994–1998 — praca dla lokalnych gazet: Czas Ostrzeszowski, Gazeta Poznańska, Ziemia Kaliska
1995–1998 — studia na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, Wydział Komunikacji Multimedialnej, kierunek fotografia
1996 — udział w pierwszej wystawie fotografii pt. Portret..., pejzaż... w Muzeum Regionalnym w Ostrzeszowie
1996, 1997, 1998 — prezentacja prac na zbiorowych wystawach studenckich w Poznaniu, w Krakowie i Ostrowcu Świętokrzyskim
1996, 1997, 1998, 1999 — coroczny udział w Konfrontacjach Gorzowskich, w 1999 roku nagroda ZPAF za prace dyplomową
1999 — wystawa fotografii z Muzeum Regionalnym w Ostrzeszowie
2004–2009 — prowadzenie warsztatów fotograficznych dla młodzieży pod nazwą ,,1/15” przy OCK w Ostrzeszowie
2005–2009 — wystawy warsztatów fotograficznych ,,1/15”; ,,PARA 2005 Baszta”; ,,Zestawy autorskie” w Baszcie Kazimierzowskiej i w Ostrzeszowskim Centrum Kultury
2005 — inauguracja działalności własnego Studia 6x6, specjalizacja w fotografii reporterskiej, dokumentalnej i studyjnej, ale przede wszystkim w portrecie i pejzażu fotografowanym aparatem wielkoformatowym 4x5 inch
2006–2016 — współpraca z Oficyną Wydawniczą Kulawiak, publikacja zdjęć w licznych albumach i kalendarzach
2008 — wspólna wystawa z St. Kulawiakiem w OCK w Ostrzeszowie fotografii z planu filmu pt. ,,Antoni Serbeński – wiosna, maj...”
2009 — wystawa fotografii pt. ,,Strefy widzenia” i promocja kalendarza regionalnego Oficyny Wydawniczej Kulawiak, Muzeum Regionalne w Ostrzeszowie
2012 — I Regionalna Wystawa Fotografów, Muzeum Regionalne w Ostrzeszowie
2014 — I Regionalna Wystawa Fotografów, Stuhr, Niemcy
2014 — udział w wystawie plenerowej Stowarzyszenia ROD WIEŻA 1916 na Rynku w Ostrzeszowie pt. „50-lecie Ostrzeszowskich Crossów”
2015 — udział w wystawie plenerowej Stowarzyszenia ROD WIEŻA 1916 na Rynku
w Ostrzeszowie pt. ,,Miejsca wrażliwe okolicy autentyzmu”, publikacja zdjęć w albumie pod tym samym tytułem
2016 — udział w wystawie plenerowej Stowarzyszenia ROD WIEŻA 1916 na Rynku w Ostrzeszowie pt. ,,Tamten czas — Ostrzeszów w naszej pamięci”

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl