20 kwietnia 2024, 07:15

Teraz

Rozrywka i oświata

A A A

OSTRZESZÓW: I LO kończy sto lat

1 kwietnia 1920 roku swoje podwoje otworzyło Koedukacyjne Gimnazjum Humanistyczne w Ostrzeszowie, które po latach przekształciło się w I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie. Stulecie powstania placówki stało się okazją do zorganizowania uroczystości jubileuszowych, których kulminacja nastąpi 5 czerwca. Wstępem do obchodów był już tegoroczny bal maturalny, opatrzony hasłem „Studniówka 100-lecia”. W planach są kolejne wydarzenia, ale ich szczegółowy harmonogram poznamy dopiero po feriach zimowych.
- To nie tylko 5 czerwca, chcemy świętować cały rok
– zapowiada dyrektor I LO Michał Błoch. – Zaczęliśmy z przytupem studniówką i myślę, że z przytupem skończymy. Oczywiście proces dydaktyczny nie może na tym ucierpieć, nasza młodzież chce się dostać na wymarzone studia, chce realizować zamierzony plan. W związku z tym musi to się dziać niejako przy okazji. Jest kilka ciekawych wydarzeń, które chcemy zrealizować. One nie będą tylko dla absolwentów. Chcemy, żeby ostrzeszowianie i ludzie z szeroko pojętej okolicy skorzystali na tym stuleciu, żeby zapoznali się ze szkołą, z ludźmi, którzy tę szkołę tworzyli i ze wszystkim, co ją otacza.
W założeniu ma to być więc cykl wydarzeń, zarówno zamkniętych, jak również otwartych. Władze szkoły - jubilatki liczą na to, że na uroczystościach nie zabraknie wybitnych absolwentów. A trzeba podkreślić, że ich lista jest długa. To m.in. wybitny himalaista Krzysztof Wielicki, pisarz i laureat nagrody „Nike” Marian Pilot, znakomity, nieżyjący już niestety aktor - Bogusz Bilewski, znany i ceniony poeta Adam Wiedemann, poseł Andrzej Grzyb, były prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz czy żywa legenda Ostrzeszowa, współtwórca potęgi wielkopolskiego harcerstwa – druh Stanisław Stawski.
- Mamy nadzieję, że będzie okazja się z tymi ludźmi spotkać, powspominać – dodaje dyrektor. – Mamy nadzieję, że powstanie klimat do organizowania kolejnych, niekoniecznie rocznicowych spotkań związanych z ich pracą. Młodzież chętnie czerpie z tego doświadczenia i z tego, co ci ludzie osiągnęli w życiu.
Jak wiemy z kart historii, w budynkach zajmowanych obecnie przez ogólniak, podczas okupacji zlokalizowany był hitlerowski obóz jeniecki. W listopadzie ubiegłego roku minęło osiemdziesiąt lat od momentu, kiedy został tam osadzony święty Maksymilian Maria Kolbe.
- Nie tak dawno ustaliliśmy, gdzie był więziony, gdzie była jego cela – mówi M. Błoch. – W tym roku chcemy otworzyć izbę pamięci Ojca Maksymiliana. Nie będzie to dokładnie w tym miejscu, gdzie przebywał, ale bardzo blisko.
Wszystkie osoby zainteresowane jubileuszem odsyłamy do Internetu. Na Facebooku utworzone zostało bowiem Archiwum 100-lecia I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ostrzeszowie, w którym zgromadzono i wciąż się gromadzi mnóstwo zdjęć dokumentujących dzieje szkoły.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl