17 kwietnia 2024, 08:40

Teraz

Rozrywka i oświata

A A A

OSTRZESZÓW: I LO upamiętniło Wisławę Szymborską

Przypadająca w ubiegłym roku setna rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej stała się w I Liceum Ogólnokształcącym w Ostrzeszowie okazją do przygotowania słowno-muzycznego widowiska poświęconego noblistce. Jego wystawienie nie było możliwe wcześniej ze względu na wymuszony awarią remont auli. W piątkowe popołudnie (22 marca) licznie zgromadzona publiczność wysłuchała nie tylko wierszy i limeryków, ale także poznała bądź przypomniała sobie interesujące fakty i anegdoty z życia wybitnej poetki. Nie zabrakło także akcentów muzycznych nawiązujących do zainteresowań bohaterki spektaklu.
- Scenariusz powstał na kanwie biografii poetki autorstwa Bikont i Szczęsnej, ale także, a może przede wszystkim, książki autorstwa prof. Michała Rusinka, osobistego sekretarza noblistki – ujawnia nauczycielka języka polskiego Anna Szkopek. - Moim celem było ukazanie Szymborskiej w pełnej krasie. Oczywiście jako poetki, noblistki, ale w ogóle jako człowieka, ciekawej osobowości, wrażliwej kobiety, która postrzegała świat i ludzi, a także siebie z pewnym ironicznym dystansem. Chcieliśmy pokazać ją także przez pryzmat pasji i zainteresowań, a miała ich mnóstwo. Dlatego też pomysł, aby zaaranżować coś na kształt salonu towarzyskiego Szymborskiej albo kawiarenki literackiej. A jeśli chodzi o pasje i zainteresowania Szymborskiej, oczywiście oprócz literatury, to na pewno muzyka. Uwielbiała jazz, słuchała utworów Elli Fitzerald.
W realizację widowiska zaangażowało się około 40 uczniów. Jak się okazuje, pomysł takiego uczczenia pamięci wybitnej poetki spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony licealistów.
- Szczególnie moja klasa trzecia o profilu humanistycznym – podkreśla A. Szkopek. - Rozmawialiśmy już o tym przedsięwzięciu w ubiegłym roku szkolnym, w okolicach maja. Gdy rozmawialiśmy o Roku Wisławy Szymborskiej, to powstał pomysł, który zaczęliśmy realizować już we wrześniu. Zaprosiliśmy do współpracy uczniów z klas o różnych profilach i muszę powiedzieć, że podeszli do tego z entuzjazmem, szczególnie śpiewający soliści i recytatorzy. Wiersze Szymborskiej mówili także uczniowie z klas o profilu biologiczno-chemicznym, a nawet matematycy.
Tego typu wydarzenia są jedną z tradycji kultywowanych w ostrzeszowskim „ogólniaku”. W ich regularnym organizowaniu przeszkodziła w ostatnich latach pandemia, ale inicjatywa przetrwała i z pewnością będzie kontynuowana. To bowiem znakomita okazja do spotkania z rodzicami uczniów, którzy stanowili większość widowni.
- Rodzice bardzo chętnie uczestniczą we wszystkich przedsięwzięciach przez nas podejmowanych – potwierdza organizatorka widowiska.
Kogo z wielkich twórców I Liceum Ogólnokształcące zamierza upamiętnić podczas kolejnego spotkania? Wiążące decyzje jeszcze nie zapadły, ale nie bez znaczenia jest w tym kontekście fakt, że rok 2024 ustanowiono rokiem Czesława Miłosza i Witolda Gombrowicza.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl