29 marca 2024, 13:10

Teraz

17°

Rozrywka i oświata

A A A

OSTRZESZÓW: Inspiracje autora muralu na budynku OCK

Jak już informowaliśmy, rozstrzygnięty został konkurs na mural, który wkrótce ozdobi budynek Ostrzeszowskiego Centrum Kultury. Zwyciężył krakowski artysta plastyk Olaf Cirut, który zauroczył jury projektem inspirowanym archiwalną fotografią oraz słowami noblistki Olgi Tokarczuk. Przyszły zwycięzca o konkursie dowiedział się od znajomych. Uznał, że warto w nim wystartować, między innymi ze względu na atrakcyjną lokalizację ściany, na której powstać ma malowidło. Jego zdaniem daje ona duże pole do popisu i szansę na stworzenie spektakularnego dzieła. W poszukiwaniu inspiracji, Olaf Cirut natrafił w zasobach Internetu na czarno-białą fotografię wykonaną pod koniec lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku na Placu Borek w Ostrzeszowie. Jej autorem jest Stefan Solarek, a głównymi bohaterami trzej chłopcy, rower oraz miś. Znaleźć ją można na portalu dziejeostrzeszowa.pl.
- To zderzenie kamiennego miasta i małych dzieci spowodowało, że to zdjęcie nabiera bardzo głębokiego wymiaru, jest niezwykle przejmujące, ujawnia się na nim cisza zawieszona w przestrzeni – uważa O. Cirut.
Znając nazwiska chłopców ze zdjęcia, artysta postanowił nawiązać z nimi kontakt. Co ważne, udało mu się to. Dzięki temu mógł dowiedzieć się więcej na temat rzeczywistości, której skrawek uchwycony został przez fotografa. Do bezpośredniego spotkania dojść ma w czasie pobytu O. Ciruta w Ostrzeszowie. Klimat zdjęcia skojarzył się Krakowianinowi ze słynną przemową Olgi Tokarczuk, wygłoszoną po odebraniu przez nią Literackiej Nagrody Nobla.
- Ja nazwałem ten mural „Czułość." To zdjęcie wyraża taki stan ducha, w nim jest bardzo dużo czułości - wyjaśnia artysta, doceniając umiejętności fotografa. – Zauważył sytuację wspólnoty i przyjaźni tych dzieci. Miejsce, w którym dojrzewamy, żyjemy, rozwijamy się determinuje nasz późniejszy byt. Kiedy rozmawiałem z tymi panami, okazało się, że moment ich spotkania i dalsze losy są bliskie przemowie Olgi Tokarczuk. To zdjęcie jest bardzo wyraziste.
Prace przy muralu będą mogły ruszyć jak tylko uzyskane zostaną zgody od Konserwatora Zabytków oraz Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Zapowiedzi zwycięzcy konkursu są niezwykle obiecujące. Do stworzenia malowidła zamierza on użyć tzw. farb luminescencyjnych, które w ciągu dnia się nagrzewają, a nocą oddają zgromadzone ciepło poprzez świecenie. W efekcie, ogromne słońce widoczne na muralu za dnia, po zmroku przekształcać się będzie w księżyc. Tą samą technikę O. Cirut wykorzystał tworząc monumentalne malowidło na siedzibie Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku pod Warszawą. Malarstwo wielkoformatowe jest specjalnością Krakowianina, ale bliskie są mu także nieco mniej spektakularne działania w przestrzeni publicznej.
- W tej chwili najwięcej takich rzeczy realizuję. Staram się wartości artystyczne do przestrzeni publicznej, realizując między innymi place zabaw, a ostatnio, wykorzystując czas pandemii, udało mi się pomalować całe piętro w szkole, do której uczęszczają moje dzieci. Myślę, że będzie dla nich zaskoczeniem, kiedy wrócą, że malarstwem można całkowicie zmienić przestrzeń i jej odbieranie  – powiedział nam. – To jest taki mój sposób na to, aby wykorzystać sztukę do powszechnej edukacji ludzi.
Jak będzie w Ostrzeszowie? Przekonamy się jeszcze przed wakacjami. O. Cirut deklaruje, że jest otwarty na kontakty i rozmowy z mieszkańcami podczas całego procesu twórczego. Ma nadzieję, że jego dzieło stanie się jedną z wizytówek miasta.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl