17 maja 2022, 12:50

Teraz

16°

Rozrywka i oświata

A A A

OSTRZESZÓW: Jarmark w klimacie świąt

Już po raz piąty w ostatnią niedzielę przed Bożym Narodzeniem w Ostrzeszowie odbywał się będzie wielki jarmark, podczas którego swoje wyroby oferować będą lokalni artyści i rękodzielnicy. W programie całodziennej imprezy znajdzie się także wiele pokazów i występów artystycznych, mających wprowadzić uczestników w świąteczną atmosferę. Osoby zainteresowane udziałem w Jarmarku mają już tylko kilka dnia na to, by zgłosić swój zamiar organizatorom. Termin mija bowiem 14 grudnia.
-Nie jest tak, że przyjmiemy wszystkich oferentów - zaznacza dyrektor Ostrzeszowskiego Centrum Kultury Artur DerewieckiRobimy taką weryfikację, aby podczas tego jarmarku wystawiały się osoby mające do zaoferowania rzeczy nadające się na prezenty świąteczne, a wykonane własnoręcznie. Zdecydowanie sprzeciwiamy się towarom z Chin. Myślę, że takie przedmioty na pewno nie zostaną dopuszczone do sprzedaży.
W poprzednich latach liczba wystawców oscylowała wokół czterdziestu. Część z nich prezentowała swoje produkty na dziedzińcu Baszty, reszta natomiast na ul. Zamkowej. Z myślą o kupujących prezenty i ozdoby świąteczne przygotowano też niezwykle bogaty program artystyczny, w którego ramach rozstrzygnięty zostanie konkurs na szopkę bożonarodzeniową, przeznaczony  dla przedszkoli, szkół oraz rodzin.
-Przy ocenie bierzemy pod uwagę nawiązywanie do tradycji, do tego, aby szopka, która jest odzwierciedleniem Świąt Bożego Narodzenia przedstawiał świętą rodzinę, zwierzęta, krajobraz – dodaje A. Derewiecki.
Na konkursowe szopki Ostrzeszowskie Centrum Kultury czeka jeszcze do 12 grudnia. Zostanie z  nich stworzona wystawa, która potrwa od 18 grudnia do 10 stycznia. Podczas Jarmarku zaprezentują się też uczestnicy, organizowanego po raz pierwszy, Ostrzeszowskiego Przeglądu Grup Kolędniczych.
-Będziemy się starali, aby zaprezentowały się wszystkie grupy – zapowiada dyrektor OCK – Jeżeli będzie ich więcej, postaramy się wybrać najlepsze, ale myślę, ze podczas tych blisko ośmiu godzin trwania jarmarku na pewno nie zabraknie czasu, aby każda grupa z 10-minutowym występem mogła się zaprezentować.
A oprócz tego wizyta Świętego Mikołaja, żywa szopka, przedstawienia teatralne, degustacje, koncerty, konkursy i wiele innych atrakcji.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl