30 maja 2020, 21:04

Teraz

12°

Rozrywka i oświata

A A A

OSTRZESZÓW: Muzeum pokaże „Miasto za drutami”

„Miasto za drutami 1939-1945” - wystawę pod taki tytułem będzie można oglądać już od najbliższej niedzieli (20 października) w Muzeum Regionalnym w Ostrzeszowie. To zbiór fotografii i innych eksponatów mających pokazać, jak wyglądało życie ostrzeszowian podczas hitlerowskiej okupacji. Znaczną część prezentowanych zdjęć znają już osoby odwiedzające stronę internetową dziejeostrzeszowa.pl. Są jednak i takie, których dotąd nigdzie nie publikowano.
-Pokażemy jak wyglądały przygotowania do wojny w Ostrzeszowie - zapowiada kierownik Muzeum Regionalnego Mirosława Rzepecka – Jak zmieniło się miasto na początku okupacji, jak wyglądało życie w „mieście za drutami”. Pokażemy również jak jeńcy widzieli Ostrzeszów, rysując i malując obrazy z okresu okupacji, z czau, kiedy byli więzieni w Offlagu XXIc.
Nie zabraknie oczywiście wątku związanego z pobytem w Ostrzeszowie ks. Maksymiliana Kolbe.
-Był w Ostrzeszowie więziony od 9 listopada do 8 grudnia 1939 roku – przypomina M. Rzepecka – Jest też stosowna informacja na temat ojca Kolbe i zakonników. Są, bardzo dawno nie eksponowane rzeźby w glinie wykonane przez jeńca francuskiego i sporo innych rzeczy, które posiadamy w zasobach ostrzeszowskiego muzeum, które nie były prezentowane na wystawach stałych.
Twórcom wystawy zależało na tym, aby pokazać zwiedzającym, że pomimo ekstremalnie trudnych warunków, mieszkańcy starali się podczas wojny żyć normalnie.
-Na pewno nie odda to grozy tamtego czasu, nie odda całej sytuacji – przyznaje kierownik muzeum – Ale pokażemy jak udekorowane były budynki Urzędu Miasta i Gminy, Szkoły Podstawowej nr 2, apteki na rynku. Pokażemy moment zdejmowania tablicy z ostrzeszowskiego posterunku policji. Myślę, że wystawa pewne rzeczy też wyjaśni. Każde tego typu przedsięwzięcie to jest kij w mrowisko, zawsze zostanie trochę niedopowiedzeń. Myślę, że nasza wiedza w tej materii również się wzbogaci po tej wystawie.
Wernisaż ekspozycji, która potrwa do 1 grudnia, odbędzie się w najbliższą niedzielę o 14.30. Serdecznie zapraszamy.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl