24 kwietnia 2024, 23:23

Teraz

Rozrywka i oświata

A A A

OSTRZESZÓW: Muzeum uczciło pamięć powstańców

Od niedzieli (9 grudnia) w Muzeum Regionalnym w Ostrzeszowie oglądać można wystawę zatytułowaną „Powstańcy Wielkopolscy z Ziemi Ostrzeszowskiej”. Jej uroczystemu otwarciu towarzyszyła promocja książki „Udział ziemian Wielkopolski południowo-wschodniej w powstaniu 1918-1919”. Na ekspozycji zgromadzono portrety ponad osiemdziesięciu uczestników Powstania Wielkopolskiego, którzy wywodzili się z Ostrzeszowa i okolicznych miejscowości, a także obrazy prezentujące sceny batalistyczne, autorstwa Edwarda Haladyna. Witając uczestników wernisażu, kustosz Muzeum Regionalnego wróciła do roku 1968, kiedy rozpoczęły się starania o nadanie obecnemu Zespołowi Szkół nr 1 imienia Powstańców Wielkopolskich.
-Jednym z atutów, które miały przekonać decydentów do zgody na takie imię było to, że w tym budynku stacjonowali przed wybuchem powstania żołnierze, powstańcy. W 1969 roku, kiedy szkoła miała nadawane imię, kiedy wręczano szkole sztandar, zorganizowano wielkie spotkanie powstańców wielkopolskich, weteranów powstania.
Właśnie wtedy, uczniowie Zespołu Szkół nr 1 zebrali zdjęcia weteranów, które stanowią niezwykle ważną część wystawy.
-Nie są to ludzie w wieku lat dwudziestu czy dwudziestu pięciu, ale już dojrzali mężczyźni. Fotografie różne, niektóre powiększane z legitymacyjnych – dodaje W. Rzepecka.
Całość uzupełniają portrety malowane w latach 80 i 90 minionego wieku przez znanego ostrzeszowskiego plastyka Janusza Olechnowicza. Gościem specjalnym wernisaży była Katarzyna Podczaska z Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, współautorka książki „Udział ziemian Wielkopolski południowo-wschodniej w powstaniu 1918-1919”.
-Oczywiście wiąże się to z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości – powiedziała – Piszemy wyłącznie o ziemianach, ponieważ jest to główne pole zainteresowań naszego muzeum. Muszę powiedzieć, że powiat ostrzeszowski jest godnie reprezentowany, są wszystkie postaci ziemian z tego regionu, jakie tutaj się zasłużyły. Autorem biogramów jest dr Marek Rezler.
Publikacja, w której tworzenie włączyło się także ostrzeszowskie Muzeum Regionalne, zawiera wiele unikalnych materiałów.
-Między innymi odnaleźliśmy, co państwa z pewnością zainteresuje, zdjęcia Henryka Wężyka, które dotąd nie były znane – zaznacza K. Podczaska.
Wszyscy, których książka zainteresowała powinni także udać się do Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, gdzie zwiedzać można, gdzie do 16 lutego przyszłego roku zwiedzać można wystawę o tej samej tematyce. Jak widać, możliwości poszerzenia wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim i jego uczestnikach nie brakuje.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl