20 października 2020, 05:46

Teraz

Rozrywka i oświata

A A A

OSTRZESZÓW: Narodowe Czytanie z Robertem Gonerą

Znakomity polski aktor Robert Gonera będzie gościem specjalnym tegorocznej edycji „Narodowego czytania” w Ostrzeszowie. Fragmentów „Balladyny” Juliusza Słowackiego w jego, i nie tylko jego, interpretacji będzie można wysłuchać w najbliższy czwartek (24 września). Dyrektor Biblioteki Publicznej Dorota Owczarczak, pomysły na konwencję i oprawę wydarzenia były różne, łącznie z nagraniem i udostępnieniem scenki ze słynnego dramatu romantycznego w Internecie. To oczywiście konsekwencja trwającej pandemii i konieczności zachowania środków bezpieczeństwa. Ostatecznie jednak zdecydowano się na inne rozwiązanie.
- Analizując prognozy pogody na wrzesień, stwierdziłyśmy, że może warto, tak jak w latach ubiegłych, pokusić się o to, aby zorganizować Narodowe Czytanie w trochę bezpieczniejszych okolicznościach czyli na zewnątrz biblioteki – wyjaśnia D. Owczarczak. - 24 września w samo południe, o godzinie 12.00 przed budynkiem biblioteki będą rozstawione krzesełka w odległościach i zaprosimy do wspólnego czytania.
W bohaterów „Balladyny” wcielą się m.in. wysocy przedstawiciele samorządu lokalnego, być może osobiście burmistrz Patryk Jędrowiak i starosta Lech Janicki, a także dyrektor Ostrzeszowskiego Centrum Kultury Michał Szmaj oraz uczniowie miejscowych szkół. Z pewnością jednak największą atrakcją będzie udział Roberta Gonery, znanego z ról w tak ważnych filmach jak „Dług”, „Gry uliczne” czy „Samowolka” lub w serialu „M jak miłość”. Co ważne, aktor nie tylko będzie czytał, ale też opowiadał o swoim życiu, karierze i pasjach. Tego samego dnia o godzinie 17.00 w Bibliotece Publicznej odbędzie się bowiem spotkanie autorskie z nim.
- Wykorzystamy na całego tę sytuację, że pan Robert przyjeżdża tutaj z Wrocławia – zapowiada dyrektor Biblioteki Publicznej. - Zechcemy z nim porozmawiać, posłuchać autorskich piosenek, a także gry na gitarze. Zapowiada się ciekawe wydarzenie, pomimo cały czas niesprzyjających okoliczności, sytuacji, która być może niejednego mieszkańca miasta wprawia w lęk. Chcemy już ruszyć z naszymi okołokulturalnymi wydarzeniami.
Warto dodać, że to nie pierwsza wizyta R. Gonery w Ostrzeszowie. W listopadzie ubiegłego roku, pojawił się tutaj na promocji książki swojego przyjaciela Macieja Żurawskiego.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl