2 czerwca 2020, 00:14

Teraz

10°

Rozrywka i oświata

A A A

OSTRZESZÓW: Nowe oblicze Biblioteki Pedagogicznej

Do nowej siedziby zaprasza ostrzeszowska filia Publicznej Biblioteki Pedagogicznej Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu. 15 kwietnia nastąpiło jej uroczyste otwarcie. Biblioteka przeniosła się z ciasnych pomieszczeń na parterze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Przedszkolnego do przestronnego i jasnego lokalu na ul. Gorgolewskiego.
-Dzięki temu Biblioteka zyskała nowe oblicze, bardziej nowoczesne i przede wszystkim przestrzeń - mówi kierownik Filii Maria Stagraczyńska – Wydaje mi się, że będzie to z pożytkiem dla czytelników. Serdecznie zapraszamy.
Jak wyjaśniał starosta Lech Janicki, starania na rzecz przeprowadzki Biblioteki rozpoczęły się w ubiegłym roku. Miało to ścisły związek z coraz większymi wymogami dotyczącymi funkcjonowania Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, również zlokalizowanej w budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.
-Praktycznie rzecz biorąc stanęliśmy pod ścianą - przyznaje starosta – Albo zwiększymy metraż i spełnimy standard, który będzie gwarantował dalsze funkcjonowanie, albo będziemy musieli szukać dla niej zupełnie innego miejsca.
W tej sytuacji wystąpiono do Urzędu Marszałkowskiego, jako organu prowadzącego, o rozważenie możliwości przeniesienia ostrzeszowskiej Książnicy. W trakcie rozmów padło kilka propozycji nowej lokalizacji. Ostatecznie wybór padł na lokal vis a vis Kina „Piast”. Wynoszące 63 tysiące złotych nakłady związane z przenosinami, a następnie wyposażeniem sfinansowano ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Przebieg prac na bieżąco obserwowali i wspierali pracownicy Publicznej Biblioteki Pedagogicznej Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu, w tym dyrektor Jolanta Nowosielska.
-Jeżeli chodzi o cele Biblioteki, na pewno działalność statutowa, edukacyjna, oświatowa będzie w tym miejscu miała inny wymiar, będą do tego warunki i myślę, że lokalna społeczność również będzie mogła w pełni korzystać z bogatego księgozbioru Książnicy Pedagogicznej Filia w Ostrzeszowie.
Ostrzeszowska Biblioteka Pedagogiczna Na początku mieściła się w Prezydium Rady Narodowej (dzisiejszy Urząd M i G Ostrzeszów ul. Zamkowa 31). Organizatorem placówki został Józef Stagraczyński, który w listopadzie 1955 roku przyjął obowiązki kierownika. W roku 1958 Biblioteka przeniosła się do Szkoły Podstawowej nr 2, a kierownikiem została Marta Simon. W 1971 roku księgozbiór znalazł nowe lokum w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy. Taki stan rzeczy utrzymywał się przez kolejne 24 lata. Od 1996 roku, a do kwietnia 2019 siedzibą były natomiast pomieszczenia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Aktualnie księgozbiór liczy 33.306 woluminów, a lista czytelników – ok. 500 nazwisk.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl