20 kwietnia 2024, 05:07

Teraz

Rozrywka i oświata

A A A

OSTRZESZÓW: Odkrywajmy "Tajemnice Grodu Kazimierza"

Spacerując po Ostrzeszowie warto uważnie się rozglądać i wypatrywać tajemniczych tablic, dzięki którym można przenieść się w czasie, wziąć udział w grze i przeżyć kilka interesujących przygód. To nowy interaktywny projekt realizowany przez Ostrzeszowskie Centrum Kultury. Już wkrótce wszystkie osoby przebywające w Ostrzeszowie i wyposażone w smartfon z czytnikiem QR kodów będą miały do dyspozycji trzy mobilne gry, o których Michał Szmaj z OCK.
-„Kod Antoniego Serbeńskiego”, naszego największego malarza. „Miasto za drutami”, gra inspirowana tym, że Ostrzeszów w czasie II wojny światowej był obozem jenieckim, w którym przetrzymywani byli ludzie różnych narodowości, w tym głównie Norwegowie. „Ostrzeszów od podwórza” – gra, w której będziemy mogli Ostrzeszów zobaczyć nie od fasad kamienic, ale od podwórek, które są zupełnie inną perspektywą.
To elementy składowe projektu "Tajemnice Grodu Kazimierza", na który pozyskano dofinansowanie w ramach konkursu BZ WBK „Tu mieszkam, tu zmieniam”. Przypomnijmy, że wcześniej za środki z tego samego źródła OCK zainstalowało na ulicach miasta tzw. „okna dialogowe” z książkami. Tym razem postanowiono wykorzystać nowoczesne technologie do przybliżenia historii Ostrzeszowa jego mieszkańcom, a jednocześnie uatrakcyjnić jego zwiedzanie turystom. Już wkrótce, odnajdując jedną z piętnastu tablic opatrzonych drzeworytem autorstwa A. Serbeńskiego, wystarczy wyjąć telefon, zeskanować QR kod, wejść na specjalną stronę internetową i przystąpić do wybranej gry.
-Łączy to wirtualną rzeczywistość z rzeczywistością, która nas otacza – podkreśla M. Szmaj – Gra zmusza nas do chodzenie po mieście, do spostrzegawczości, często też do szybkości, ponieważ w grach będzie ograniczony czas na dotarcie do określonego miejsca. Jeśli się to nie uda, należy spróbować ponownie.
Premiera pierwszej z gier spodziewana jest pod koniec listopada. Pozostałe dwie dostępne będą być może już kilka tygodni później. Co ważne, projekt nie jest ograniczony w czasie, a wpływ na jego przyszłość może mieć praktycznie każdy. OCK czeka więc na propozycje scenariuszy, które mogłyby stać się kanwą kolejnych gier łączących historię, nowoczesne technologie i rywalizację.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl