19 kwietnia 2024, 21:04

Teraz

Rozrywka i oświata

A A A

OSTRZESZÓW: Orszak Trzech Króli zjednoczył wszystkie parafie

6 stycznia to dzień kiedy wyznawcy chrześcijaństwa obchodzą święto Objawienia Pańskiego, przypominające objawienie się światu Boga w postaci narodzonego w Betlejem Jezusa Chrystusa. Uroczystości tej, powszechnie znanej jako Święto Trzech Króli, towarzyszą w wielu polskich miastach i miejscowościach, cieszące się wielkim zainteresowaniem mieszkańców, orszaki. Tradycji tej już od kilku lat wierny jest także Ostrzeszów. Co prawda rok i dwa lata temu pandemia uniemożliwiła jego organizację w pełnej skali, ale tegoroczny powrót orszaku obejmującego swoim zasięgiem obszar całego miasta uznać należy za w pełni udany. To przede wszystkim zasługa społeczności Parafii Świętej Jadwigi Królowej oraz Parafii Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej, które wzięły na siebie ciężar przygotowania wydarzenia.


- Można powiedzieć, że orszak był. – zaznacza ks. Piotr Kowalek, proboszcz Parafii Świętej Jadwigi Królowej w Ostrzeszowie. - Pomimo, że nie byliśmy może na zewnątrz, ale przez te dwa lata, kiedy panowała pandemia, w kościele próbowaliśmy zorganizować taki mini orszak, i on był, z czego się bardzo cieszymy. Tym bardziej cieszymy się w tym roku, kiedy dopisuje pogoda i mogliśmy wyjść w Orszaku Trzech Króli. Jak co roku przedstawiciele poszczególnych parafii angażują się w to, żeby zorganizować te publiczne jasełka ulicami naszego miasta. Wszyscy są zaproszeni. Każda parafia, już od wielu lat, ma przypisany swój kolor. Parafia Farna– kolor niebieski, Parafia Chrystusa Króla – kolor czerwony, a Parafia Świętej Jadwigi – kolor zielony.


Wszystkie ostrzeszowskie parafie miały w orszaku swoje liczne reprezentacje. Uroczystość rozpoczęła msza św. w Kościele pw. Świętej Jadwigi Królowej. Bezpośrednio po nabożeństwie odegrano pierwszą scenę, czyli powitanie gwiazdy oraz Trzech Mędrców. W role tych ostatnich wcielili się księża aktualnie bądź w przeszłości związani z Ostrzeszowem.


- Cieszymy się, że możemy mieszkańcom Ostrzeszowa i okolic pokazać Ewangelię, której słuchamy, którą żyjemy, a którą możemy szczególnie dzieciom pokazać poprzez takie widowiska, żeby łatwiej było im zrozumieć i pojąć – powiedział ks. Tomasz Dytfeld, a ks. Jakub Ubysz Piasecki dodaje - Wielu osobom może wiara i kościół kojarzy się z powagą, a to wydarzenie pokazuje, że nasza wiara jest radosna i mamy się z czego cieszyć.


To także oczywiście wydarzenie z głębokim przekazem religijnym, co podkreśla ks. P. Kowalek.


- Ma nam uzmysłowić, że oto przedstawiciele narodów pogańskich, mędrcy ze wschodu, którzy byli zafascynowani poszukiwaniem wiedzy i mądrości, opuścili swoje domy, pałace i poszli w nieznane. Kiedy wyczytali, że jest to czas, kiedy narodził się Mesjasz, niezwykły król, wyruszyli go poszukiwać.


Przy siedzibie Biblioteki Publicznej zlokalizowany został „Dwór Heroda”, na placu przed Pomnikiem Harcerskim rozegrała się „Walka dobra ze złem”, natomiast na Rynku na uczestników orszaku czekać będzie Święta Rodzina w tradycyjnej stajence. W tym roku zaszczyt wcielenia się w role Maryi, Józefa i Jezusa przypadły państwu Katarzynie, Michałowi i Antoniemu Bzurom z Ostrzeszowa.


- Poszedłem do kancelarii przy Parafii Królowej Jadwigi, żeby załatwić sprawy związane z chrztem świętym i ksiądz proboszcz zaproponował nam dzisiejszy występ, a księdzu proboszczowi odmówić nie można – przyznają pół żartem pół serio. - Trochę obawialiśmy się pogody, bo w styczniu różnie bywa, czasem są mrozy, wiatry i śnieg, a Antek ma trzy miesiące i baliśmy się o jego zdrowie. Pierwszy raz uczestniczymy w takim wydarzeniu i jest jak najbardziej na plus.


Jednym z najważniejszych symboli Święta Objawienia Pańskiego jest oczywiście Gwiazda Betlejemska, a zatem ciało niebieskie. Właśnie dlatego organizatorzy tegorocznego orszaku nawiązali również do 550 rocznicy urodzin najsłynniejszego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika. Ostrzeszów nie był jedynym miastem w naszym powiecie, gdzie odbywał się Orszak Trzech Króli. W podobny sposób święto obchodzono także w Mikstacie, gdzie w organizacje włączyło się aż sześć parafii: Parafia Świętej Trójcy w Mikstacie, Parafia Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Kaliszkowicach Kaliskich, Parafia Świętego Idziego w Przedborowie, Parafia Świętego Marcina w Chlewie, Parafia Świętego Wawrzyńca w Chynowej oraz Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kotłowie.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl