8 grudnia 2021, 11:58

Teraz

-3°

Rozrywka i oświata

A A A

OSTRZESZÓW: Pięć lat „Radości czytania”

Jak już informowaliśmy, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Ostrzeszowie świętuje w bieżącym roku 75-lecie istnienia. Okazuje się jednak, że to nie jedyny jubileusz obchodzony przez tę placówkę. Mija bowiem dokładnie pięć lat od utworzenia przy niej Stowarzyszenia „Radość czytania”. Organizacja powstała w roku 2016, podczas warsztatów motywacyjnych dla kobiet zorganizowanych przez Ostrzeszowską Lokalną Grupę Działania.
- Przez te pięć lat pozyskaliśmy ponad 120 tysięcy złotych dofinansowania zewnętrznego - podsumowuje dyrektor Biblioteki Publicznej Dorota Owczarczak. - W tym aż 100 tysięcy złotych w ramach projektów realizowanych przez Ostrzeszowską Lokalną Grupę Działania. Trzy budynki były skupione na zewnątrz budynku biblioteki. To „Ławeczka z Czernikiem”, ławeczka solarna, infokiosk i wrzutnia na książki.
Teraz przyszedł czas na korzystne zmiany wewnątrz budynku.
- W zeszłym roku udało nam się napisać projekt, który został pozytywnie rozpatrzony, więc wpłynęło dofinansowanie i mogłyśmy urządzić salę spotkań – mówi D. Owczarczak. - Sala, która była przez lata wykorzystywana na potrzeby pracowni plastycznej Ostrzeszowskiego Centrum Kultury została jakiś czas temu zwolniona. Dzięki temu mogłyśmy tę salę spotkań zorganizować i ją wyposażyć.
Za pozyskane dofinansowanie zakupiono m.in.: monitor interaktywny, drewniane sztalugi i ramy, oszklone witryny i lady, dozowniki i zewnętrzne potykacze.
- Myślę, że to co zakupiłyśmy to przedmioty, które są niezbędne do tego, aby sala była funkcjonalna, nowoczesna, przyjazna i ogólnodostępna – podkreśla dyrektor.
Sala ma być przeznaczona nie tylko na wydarzenia organizowane przez samą Bibliotekę, ale też na inicjatywy oddolne realizowane przez mieszkańców. Dyrektor Biblioteki nie kryje, że wygospodarowanie tego typu pomieszczenia to marzenie, które w końcu się spełniło i jednocześnie prezent z okazji 75-lecia.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl