5 marca 2024, 12:59

Teraz

Rozrywka i oświata

A A A

OSTRZESZÓW: Pociąg Zwycięstwa czyli lekcja historii na szynach

W czwartkowe popołudnie (8 lutego) na dworzec kolejowy w Ostrzeszowie zajechał wyjątkowy skład – Pociąg Zwycięstwa. W ten sposób Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Koleje Wielkopolskie, Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Wielkopolskie Muzeum Niepodległości upamiętnili 105 rocznicę zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i powrotu ziem historycznej Wielkopolski do odradzającej się Ojczyzny. Łącznie w trasę wyruszyły cztery pociągi ozdobione malowidłami nawiązującymi do tych historycznych wydarzeń. Wchodząc do środka spotkać można było nauczycieli i rekonstruktorów, którzy w barwny sposób przybliżali uczestnikom tych swoistych lekcji na szynach genezę Powstania Wielkopolskiego, jego przebieg i najważniejsze bitwy oraz dowódców i bohaterów.
- Nie ma lekcji, która trwa ponad 900 minut, a tyle trwają lekcje w naszych czterech pociągach - podkreśla Marek Nitkowski ze spółki Koleje Wielkopolskie. - Przejadą 900 kilometrów trasy, żeby przekazywać wiedzę o historii zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Pociągi wczoraj były w Obornikach i Chodzieży, dzisiaj w Inowrocławiu i oczywiście Ostrzeszowie, a jutro pojadą do Leszna i Zbąszynka poprzez Nowy Tomyśl.
Pomysł spotkał się z przychylnością ostrzeszowskich samorządowców.
- Jak tylko dowiedzieliśmy się o tej inicjatywie, bardzo zabiegaliśmy o to, żeby pociąg przyjechał również do Ostrzeszowa - zapewnia burmistrz Patryk Jędrowiak. - Gdy dowiedzieliśmy się, że może się tutaj odbyć finałowy odcinek, że będziemy mogli zorganizować inscenizację i przywitać młodzież praktycznie z całej Wielkopolski to bardzo spodobał nam się ten pomysł. Myślę, że to co dzisiaj zobaczyli, odpowiedziało na ich oczekiwania, bo poznali tę historię nie tylko w teorii, nie tylko z wykładów, ale też mogli jej dotknąć.
Ostrzeszów był pierwszym przystankiem na trasie Pociągu Zwycięstwa, gdzie można było zobaczyć inscenizację poświęconą Powstaniu Wielkopolskiemu.
- Moi harcerze z 4 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej ZHP im. Powstańców Wielkopolskich w Ostrzeszowie brali udział w rekonstrukcji krótkiej scenki batalistycznej przedstawiającej potyczkę oddziału powstańczego z Grenzschutzem, z Prusakami - mówi Mariusz Ciechanowski, komendant I Szczepu ZHP Ziemi Mikstackiej. - Wszystkie drużyny w szczepie noszą miana kompanii, wszystkie mają też imiona powstańców wielkopolskich. Prawnukowie i praprawnukowie powstańców brali udział w tej inscenizacji. Razem z nami była też grupa rekonstrukcyjna z Ostrowa Wielkopolskiego, uczniowie ze szkoły w Przygodzicach oraz pan Maćkowiak, wielki pasjonat historii.
Według zapowiedzi spółki Koleje Wielkopolskie, podjęta w tym roku inicjatywa będzie w kolejnych latach kontynuowana i rozwijana. Władze Ostrzeszowa zamierzają się nadal w nią angażować.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl