19 sierpnia 2019, 04:02

Teraz

17°

Rozrywka i oświata

A A A

OSTRZESZÓW: Pożarnictwo im niestraszne

28 uczniów szkół podstawowych, klas gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych wzięło udział w miejsko-gminnych eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Odbyły się one 10 lutego w jednym z ostrzeszowskich lokali. Uczestnicy tego etapu to zwycięzcy wewnętrznych eliminacji, organizowanych przez poszczególne szkoły i jednostki OSP. Prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Ostrzeszowie Mieczysław Mądry zwraca uwagę na to, że w przeszłości zainteresowanie turniejem było większe.
-Szkoły przykładają do tych spraw mniejszą wagę. Chcemy w tym roku rozpocząć kampanię. Chcemy, żeby wiceprezes ds. młodzieży szedł do szkół na spotkania z dyrektorami. Chcemy to rozpowszechnić.
Etap gminny turnieju składał się z dwóch części. W pierwszej, zadanie zawodników polegało na rozwiązanie testu składającego się z 30 pytań. Ci, którzy poradzili sobie z nim najlepiej, kwalifikowali się do części drugiej – ustnej. Stawali wówczas oko w oko z członkami komisji i odpowiadali na zadawane przez nich pytania. Suma punktów z obu części decydowało o miejscu w klasyfikacji generalnej. W najmłodszej kategorii wiekowej triumfował reprezentujący OSP Ostrzeszów Leon Stradomski. Na słowa uznania zasłużyli też reprezentantki OSP Myje - Marcelina Michalak oraz Agata Pawlak, które zajęły kolejne miejsca na podium. W starszych grupach wiekowych dominowali reprezentanci OSP Ostrzeszów, mający już spore doświadczenie w rywalizacji na poziomie gminnym jak i powiatowym. Wśród uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz II i III gimnazjów pierwsze miejsca zajął Kewin Krzewski, a drugie, jego koleżanka z jednostki – Karolina Gałan. Trzeci był Kacper Noweta z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rojowie. W kategorii szkół ponadpodstawowych najlepsza okazała się Milena Mrugalska - wielokrotna triumfatorka etapu gminnego w poprzednich latach, a także uczestniczka finału centralnego w 2017 roku. Skąd wzięło się jej zamiłowanie do strażackiej służby?
-Dołączyłam do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Ostrzeszowie, jakoś tak zaraziłam się tą pasją od ludzi z OSP i w dalszym ciągu ją rozwijam – mówi.
Milena nie ukrywa, że być może w przyszłości zostanie strażakiem zawodowym. Obok niej w czołowej trójce niedzielnej rywalizacji uplasowali się: Tomasz Wychowaniec z OSP Kochłowy/Turze oraz Ewelina Gałan z OSP Ostrzeszów. Wiedzę wszystkich uczestników docenił burmistrz Patryk Jędrowiak.
-Było trochę stresu, ale pocieszę was tym, że macie większą wiedzę na temat pożarnictwa niż pan burmistrz, więc jesteście na dobrej drodze. Składam wszystkim gratulacje. Na przyszłość, mniej stresu, będzie na pewno bardzo dobrze. Za zwycięzców trzymam kciuki na etapie powiatowym.
A eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom" odbędą się już 23 marca w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl