17 października 2021, 05:23

Teraz

Rozrywka i oświata

A A A

OSTRZESZÓW: Stu dawców na stulecie Zespołu Szkół nr 1

Kolejna ostrzeszowska szkoła ponadpodstawowa przystąpiła do świętowania 100-lecia istnienia. Po I Liceum Ogólnokształcącym przyszła pora na Zespół Szkół nr 1, gdzie obchody doniosłego jubileuszu zainaugurowano akcją oddawania krwi pod hasłem „Stu dawców na 100-lecie Szkoły”. Krwiobus stanął przed placówką 12 października rano i przez kilka godzin dostępny był dla wszystkich znających wartość i znaczenie dzielenia się życiodajnym płynem. Chętnych nie brakowało.
- Dla mnie to jest ważne, ponieważ w takiej sytuacji był mój dziadek – powiedziała nam Natalia Ilska. - Potrzebował krwi w szpitalu i niestety było jej bardzo mało. Cała rodzina ją oddawała, ale nie zawsze się nadawała ze względu na grupę, więc teraz wiem, jaka jest sytuacja i sama oddaję krew.
Przykre doświadczenia skłoniły do podzielenia się krwią także Jakuba Wysotę.
- W zeszłe wakacje pożegnałem mojego kolegę – wyznał. - Miał kilka transfuzji krwi. Po tym postanowiłem sobie, że przy pierwszej możliwej okazji  oddam krew.
Jak się dowiedzieliśmy, w ciągu 4 godzin zgłosiło się 60 osób. Krew oddały 44. Na tym jednak akcja się nie kończy. Do ogólnego wyniku zostaną dopisane wszystkie osoby, które w najbliższych dniach z hasłem „Stu dawców na 100-lecie szkoły” zgłoszą się do ostrzeszowskiej Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Inicjatorką akcji była higienistka szkolna Dorota Pilarska. Przyjazd krwiobusu poprzedziła kampania informacyjna mająca zachęcić uczniów do udziału i uświadomić wagę oddawania krwi.
- Młodzieżowi liderzy zdrowia informowali osiemnastolatków i starszych o znaczeniu krwi – podkreśla D. Pilarska. - Młodzież jest bardzo chętna. Przez lata pokazała jak jest empatyczna. Bardzo dobrze się z młodzieżą pracuje, chcą pracować, są chętni, co bardzo mnie cieszy.
Dumy i zadowolenia ze swoich podopiecznych nie kryje dyrektor Zespołu Szkół nr 1.
- Wpadliśmy na pomysł, aby organizując akcję zbiórki krwi uczcić w ten sposób stulecie szkoły, które właśnie w tym roku obchodzimy. Finał będzie w czerwcu, ale przez cały rok szkolny planujemy wiele różnych imprez z hasłem nawiązującym do stulecia szkoły.
Tego rodzaju inicjatywy z otwartymi rękoma przyjmuje też kierownik Regionalnego Centrum Krwiodawstw i Krwiolecznictwa w Kaliszu Oddział Terenowy w Ostrzeszowie Karolina Jakowicka-Czemplik.
- Mamy dużo krwiodawców, którzy do tej pory mają już oddanych 20-30 litrów krwi i mówią, że pierwszy raz oddali ją właśnie podczas akcji zorganizowanej w szkole – zaznacza. - Tak zaczęła się ich przygoda z oddawaniem krwi, która trwa do dziś.
Jest więc duża szans, że znaczna część uczniów, którzy w ostatni wtorek oddali krew po raz pierwszy zostanie dawcami na wiele lat.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl