25 kwietnia 2024, 05:57

Teraz

Rozrywka i oświata

A A A

OSTRZESZÓW: Wszyscy czytali „Quo vadis”

Choć od 3 września, czyli daty wyznaczonej przez Prezydenta RP minęło już kilka dni, Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza wciąż trwa. W czwartek do udziału w tej ogólnopolskiej akcji zaprosiła Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Ostrzeszów.
-Kiedy w sobotę para prezydencka zaprosiła wszystkich do Ogrodów Saskich w Warszawie na Narodowe Czytanie, odbyło się ono oczywiście z wielką pompą i w bardzo pięknej oprawie, ale myślę, że skwerek przed naszą Biblioteką jest nie mniej atrakcyjnym miejscem, więc dziękuję państwu za przybycie - zwróciła się do kilkudziesięciu przybyłych osób dyrektor Biblioteki Dorota OwczarczakKiedy przed rokiem, w zaaranżowanym w bibliotecznym holu warszawskim saloniku czytaliśmy „Lalkę” Bolesława Prusa, zastanawialiśmy się, które dzieło stanie się bohaterem kolejne edycji Ogólnopolskiej Akcjo Promocji Czytelnictwa „Narodowe Czytanie”, nad którym patronat medialny objęła para prezydencka. W lutym, za sprawą głosowania internautów okazało się, że jest to „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić,  mówił w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania. Dzieło Sienkiewicza konkurowały z „Chłopami” Władysława Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego”, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”. To piękny ukłon w stronę Henryka Sienkiewicza, szczególnie, że bieżący rok został ustanowiony uchwałą Sejmu i Senatu RP rokiem sienkiewiczowskim, ze względu na przypadająca w nim 170 rocznicę urodzin pisarza i 100 rocznicę śmierci. „Quo vadis” zostało opublikowane najpierw w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” a latach 1895-96, a także w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Wkrótce powieść została wydana w formie druku zwartego, a jej premiera odbyła się w Krakowie w 1896 roku. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad 50 języków. Często, choć błędnie, uważa się, że to za powieść „Quo vadis” Henryk Sienkiewicz został nagrodzony Nagrodą Nobla. Jednak w istocie,w  1905 roku Sienkiewicz otrzymał ją  za wybitne osiągnięcia pisarskie w literaturze epickiej.
Wybrane fragmenty tego wielkiego literackiego dzieła interpretowali m.in. burmistrz Mariusz Witek, przewodniczący Rady Miejskiej Edward Skrzypek, starosta Lech Janicki, kierownik Muzeum Regionalnego w Ostrzeszowie Mirosława Rzepecka i prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrzeszowie Małgorzata Staniszewska, pracownice Biblio0teki, a także uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum nr 1. Wspólnemu czytaniu towarzyszyły występy skrzypaczki Magdaleny Grzesiak oraz wystawa poświęcona twórczości Henryka Sienkiewicza.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl