13 lipca 2020, 06:59

Teraz

12°

Rozrywka i oświata

A A A

OSTRZESZÓW: Zespół Szkół nr 1 oddał hołd patronom

8 stycznia, jak co roku, społeczność Zespołu Szkół nr 1 w Ostrzeszowie oddała hołd swoim patronom, czyli Powstańcom Wielkopolskim. W świętowaniu tego wyjątkowego dnia nauczycielom i uczniom towarzyszyli m.in. przedstawiciele władz samorządowych, kombatanci oraz potomkowie powstańców. Pierwsza część uroczystości odbywała się przed budynkiem szkolnym, przy obelisku upamiętniającym patronów. To właśnie stamtąd, 6 stycznia 1919 roku wyruszyli do boju ostrzeszowscy powstańcy. W swoim okolicznościowym wystąpieniu, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 Dariusz Grzesik cofnął się w czasie do 27 grudnia 1918 roku – pierwszego dnia zrywu narodowo-wyzwoleńczego.
-Dzięki prowadzonym, wieloletnim przygotowaniom praktycznie natychmiast powstańcy mieli liczną i dobrze zorganizowaną armię, która w lutym 1919 roku liczyła 30 tysięcy żołnierzy, a pod koniec walk już około 130 tysięcy i skutecznie powstrzymała niemiecką kontrofensywę. W czerwcu 1919 roku Traktat Wersalski zatwierdził przynależność do Polski terenów opanowanych przez powstańców. Długo oczekiwana niepodległość stała się faktem.
Dyrektor zwrócił się także z apelem bezpośrednio do licznie zgromadzonej młodzieży.
-Teraz dziejowe stery spoczywają w waszych rękach i naszych rękach. Dlatego nie możemy zniweczyć wysiłku poprzednich pokoleń, które swoją krwią budowali nam wolność.
Zdaniem dyrektora, dbanie o wolność i pokój ma w dzisiejszych, coraz bardziej niespokojnych czasach, kluczowe znaczenie.
-Jest kilka bardzo niebezpiecznych, zapalnych punktów, które mogą spowodować, że również my zostaniemy tak doświadczeni jak nasi przodkowie, Powstańcy Wielkopolscy, którzy musieli krwią zdobywać wolność i niepodległość.
Po złożeniu wiązanek kwiatów przez przybyłe delegacje, obchody Dnia Patrona kontynuowano w szkolnej auli. Tam uczniowie zaprezentowali program artystyczny, na który złożyły się wiersze i piosenki treścią nawiązujące do walki o niepodległość. W jednym z utworów za perkusją zasiadł dyrektor Grzesik. Nie powinno to jednak dziwić, ponieważ od wielu lat gra na tym instrumencie w zespole rockowym Siła Przebicia. Uroczystość stała się ponadto okazją do oficjalnego ogłoszenia wyników i wręczenia nagród laureatom kilku szkolnych konkursów.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl