23 października 2021, 12:30

Teraz

Rozrywka i oświata

A A A

GOLA: Piknik historyczny na dawnej granicy państwowej

"Piknik historyczny na pograniczu. Wielka historia w małych Ojczyznach" odbył się w niedzielę na terenie Goli w gminie Bolesławiec. Tutaj przed laty znajdowała się granica państwowa. 

Podczas wydarzenia odsłonięto przejście graniczne II RP Gola, którym stał się dotychczasowy przystanek autobusowy. - Stowarzyszenie Bataliony Obrony Narodowej przygotowało dziś w miejscu szczególnym, na pograniczu, piknik historyczny nawiązujący do pogranicza, które było tutaj do 1 września 1939 r. To tutaj, w miejscowości Gola, polegli też pierwsi strażnicy Straży Granicznej i oddziały Wojska Polskiego przeciwstawiły się najeźdźcom, Niemcom - opowiadał jeden z organizatorów, Przemysław Bucki. - W miejscu bardzo szczególnym pokazujemy historię, która miała tutaj miejsce 82 lata temu. 

Dużym zainteresowaniem cieszył się punkt paszportowy, utworzony w specjalnie zaadaptowanym przystanku. Stowarzyszenie przygotowało inscenizację historyczną związaną m.in. z przemytem różnych towarów, był też pokaz dziecięcej grupy tanecznej "Bolero", występ Towarzystwa Aktywnych Kobiet "Powróćmy jak za dawnych lat", poczęstunek z kuchni polskiej, zwiedzanie dioram grup rekonstrukcyjnych i stoiska ze współczesna bronią strzelecką. Całość oczywiście została okraszona rysami historycznymi. 

Autor: wieruszow@radiosud.pl