25 października 2020, 14:33

Teraz

15°

Rozrywka i oświata

A A A

OSTRZESZÓW: Prawie 600 wierszy w konkursie czernikowskim

597 wierszy 199 autorów oceniało jury dwunastej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Stanisława Czernika, organizowanego przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Ostrzeszowie. Także na przebieg tego wydarzenia niebagatelny wpływ miała pandemia koronawirusa. Nawiązaniem do tej sytuacji jest tytuł tomiku zawierającego utwory laureatów konkursu - „Zarażeni poezją”.
- Kiedy w styczniu ogłaszałyśmy XII Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Stanisława Czernika, nikt się nie spodziewał, że w taki sposób będzie on zakończony - przyznaje dyrektor Biblioteki Publicznej Dorota Owczarczak. - Zazwyczaj kończył się w czerwcu, ale tym razem ustaliłyśmy, że można przesyłać pracę do końca czerwca, a rozstrzygnięcie nastąpi we wrześniu. Uroczysta gala miała być połączona z Narodowym Czytaniem, w takim szerokim zakresie. Nasze plany zostały pokrzyżowane przez koronawirusa.
Do wielkiej gali, którą gwiazdą miał być sam Kuba Sienkiewicz, ostatecznie więc nie doszło. Werdykt ogłoszony został w Internecie. Podpisy pod nim złożyli członkowie komisji konkursowej: Tomasz Gruchot jako przewodniczący oraz Piotr Fałczyński i Bolesław Grobelny. Nagrody przyznano w trzech kategoriach wiekowych. W kategorii 12-15 lat ocenie poddano 30 wierszy 10 autorów, a pierwsze miejsce zajął Grzegorz Sobkiewicz ze Stalowej Woli. W kategorii 16-19 lat 24 autorów złożyło 72 wiersze. Pierwsze miejsce zajął Bartosz Dłubała z Mosiny. Najwięcej wierszy nadesłali poeci sklasyfikowani w kategorii powyżej 19 lat. Było ich 489. Wyszły spod piór 163 autorów, w tym Piotra Macierzyńskiego z Łodzi, którego utwory oceniono najwyżej.
- W gronie nagrodzonych znalazły się osoby, których nazwiska przewijają się w ostatnich latach w ogólnopolskich konkursach – podkreśla D. Owczarczak. - Nie było więc szczególnego zaskoczenie, jeżeli chodzi o najważniejsze nagrody, ale są też osoby, których nazwiska pojawiły się po raz pierwszy. Jury mówiło, że wiersze czytało się bardzo przyjemnie.
Choć decyzje dotyczące poszczególnych laureatów nie były jednogłośne i nie brakowało sytuacji spornych to ostatecznie jurorom udało się osiągnąć kompromis. Dodajmy, że w konkursowej puli znalazły się wiersze, dla których inspiracją była pandemia, ale nie znalazły się one na czołowych miejscach. Kolejnej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Stanisława Czernika towarzyszyć będą zapewne już dużo bardziej normalne okoliczności. Odbędzie się bowiem dopiero za trzy lata.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl