27 stycznia 2020, 20:50

Teraz

Rozrywka i oświata

A A A

REGION: Już weekend

PIĄTEK-8.11

KOncert "Śpiew łączy pokolenia" -Śpiewamy Tobie Polsko" odbędzie się w Domu Katolickim w Kępnie. Podczas koncertu wystąpi Chór Powiatu Kępińskiego przy
Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im.A.Tansmana oraz chóry z powiatu kępińskiego.

SOBOTA-9.11

Mieszkańcy Ostrzeszowa obchodzić będą 80 rocznicę pobytu w tym mieście Świętego Maksymiliana Kolbego. O godzinie 16.30 spod tamtejszego Dworca PKP ruszy Droga Krzyżowa trasą, którą przebył wraz z grupą franciszkanów - ulicami Kolejową, Sienkiewicza, Kaliską i Zamkową, aż do budynku I Liceum Ogólnokształcącego, który podczas niemieckiej okupacji był jedną z siedzib obozu jenieckiego. Na godzinę 18.00 zaplanowano mszę świętą w Kościele pw. Chrystusa Króla. Poprzedzi ją uroczyste wprowadzenie relikwii Świętego Maksymiliana, a słowo Boże wygłosi o. Stanisław Piętka - prezes Zarządu Narodowego Stowarzyszenia "Rycerstwo Niepokalanej w Polsce".

Świętowanie z Niepodległą w Powiecie Ostrzeszowskim zainaugurowane zostanie biegiem na orientację „Śladami przybyszów z północy” nad zalewem w Kobylej Górze. Początek Biegu o 11.00.

NIEDZIELA-10.11

Seminarium pod nazwą "Wielcy wielkopolanie" odbędzie się w Kępnie. O godz.13.00 w Kościele św.Marcina rozpocznie się msza święta w intencji Wielkich Wielkopolan - generała Stanisława Thiela z pobliskiego Doruchowa, Powstańca Wielkopolskiego, Ks.Piotra Wawrzyniaka, ojca spółdzielczości oraz dr Aleksandra hrabiego Szembeka z pobliskich Siemianic.O godz.14.00 w Domu Katolickim uroczystego otwarcia Seminarium dokona proboszcz parafii św.Marcina ks.Jerzy Palpuchowski. Referat na temat Powstania wielkopolskiego w Ostrzeszowie i Kępnie wygłosi Członek Honorowy zarządu Towarzystwa Historycznego im.Szembeków w Warszawie Władysław Garbiński.Postać księdza Piotra Wawrzyniaka przybliży Eugeniusz Pakuła. Referat na temat dr Aleksandra hrabiego Szembeka wygłosi Ewelina Dziewońska --Chuda a działalność Towarzystwa Historycznego im. Szembeków
na Ziemi Kępińskiej i w Polsce przybliży Władysław Ryszard Szeląg.

Orkiestra Dęta OSP Wieruszów zaprasza na koncert patriotyczny z udziałem chórów,który o godz. 17:15 odbędzie się w kościele p.w. św.Stanisława B. M. w Wieruszowie.Razem z orkiestrą wystąpią chóry: Uniwersytetu Trzeciego Wieku, ConGrazia z Czastar i Melodia z Wielunia.

Na terenie Ostrzeszowa rozgrywać się będzie gra miejska pod hasłem „Miasto za drutami 2”. Gra rozpocznie się o godz.14.00 na Dziedzińcu ostrzeszowskiej Baszty.
 
PONIEDZIAŁEK-11.11

Narodowe Święto Niepodległości rozpocznie o 11.30 uroczyste przekazanie nowej flagi Gminy Rychtal, o 12.00 Niepodległa do hymnu-wspólne odśpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego", śpiewanie pieśni patriotycznych, o 18.00 w kościele im. Jana Chrzciciela rozpocznie się uroczysta msza święta, o 18.45 koncert kwartetu "Con Amabile".

VI Bieg Uliczny Św.Marcina o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy oraz Bieg Służb Mundurowych odbędzie się w Kępnie. Impreza towarzysząca -"Bieg po zdrowie". Początek o godz.11:11 przy hali widowiskowo-sportowej.

O 9.45 w kościele p.w. św.Marcina w Kępnie odprawiona zostanie Msza Św.za Ojczyznę, po niej na kępińskim Rynku wystąpienie starosty kępińskiego oraz złożenie wieńców i wiązanek.

Obchody Święta Niepodległości Powiatu WIeruszowskiego odbędą się w Wójcinie. O 11.00 odprawiona zostanie w miejscowym kościele msza święta za Ojczyznę, po niej nastąpi złożenie wiązanek okolicznościowych pod tablicą poświęconą poległym za Ojczyznę w latach 1939-45 a w Centrum Kultury Wsi odbędzie się część artystyczna w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Wójcinie i występ Orkiestry Dętej z Dzietrzkowic.

Uroczysty Konert Patriotyczny w wykonaniu Chóru Con Grazia odbędzie się w Kościele Parafialnym w Czastarach. Początek o godz.12.00.

10. edycja Niepodległościowego Maratonu MTB odbędzie się w gminie Wieruszów. Wydarzenie będzie połączone z otwarciem nowej trasy.

Msza święta za Ojczyznę w Kościele Chrystusa Króla rozpocznie o godzinie 15.00 obchody kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Ostrzeszowie.  Po zakończeniu nabożeństwa nastąpi przemarsz ulicami miasta pod Ratusz, gdzie o 16.30 odbędzie się uroczysty apel. Pół godziny później w sali widowiskowej Ostrzeszowskiego Centrum Kultury zabrzmią natomiast pierwsze dźwięki koncertu patriotycznego. 

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl