19 października 2019, 11:56

Teraz

13°

Rozrywka i oświata

A A A

REGION: Pociąg repatriantów odwiedził nasze miasta

Pociąg repatriantów, będący historycznym odzwierciedleniem dawnych lat, w sobotę przejechał linią 181 pomiędzy Oleśnicą, Sycowem, Kępnem i Wieruszowem. Na dworcu kolejowym w Podzamczu odbył się dłuższy przystanek.

Retro pociąg z 300 osobami w otwartych wagonach to inicjatywa, której kolejny raz podjęło się oleśnickie stowarzyszenie „Olsensium” wraz z wieloma wolontariuszami, samorządami oraz m.in. Wieruszowskim Domem Kultury. - Trzy województwa: dolnośląskie, wielkopolskie i województwo kochane łódzkie – mówi prezes stowarzyszenia Marek Kamaszyło. - Przyjechaliśmy do Wieruszowa na zaproszenie pana dyrektora domu kultury. Kolejna edycja, piąta już pociągu repatriantów. Jest to pokazanie historycznego pociągu. Takie pociągi w latach 40-tych przewoziły nasze rodziny, dziadków, babcie, ze wschodu wracali żołnierze, z zachodu wracali żołnierze z różnych oflagów. Pokazujemy namiastkę, pokazujemy sprawność taboru kolejowego, sprawność starych urządzeń, jak to wszystko wyglądało. Cieszymy się, że po tej linii 181 taki pociąg może jeździć.

Przy dworcu PKP na wieruszowskim Podzamczu można było zjeść przysmaki przygotowane przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich. Była m.in. grochówka, pieczone ziemniaki, chleb ze smalcem. Dodatkowo można było spróbować jazdy drezyną a także zobaczyć odrestaurowaną wieżę ciśnień.

fot. R. Zych

Autor: patryk.hodera@radiosud.pl