8 marca 2021, 00:19

Teraz

Rozrywka i oświata

A A A

REGION: Rekonstruktorzy z pow. wieruszowskiego zapowiadają działania w 2021 r.


Stowarzyszenie Historyczne "Gloria Victis" w tym roku planuje ponownie przybliżać mieszkańcom regionu historię najbliższej okolicy.  Rekonstruktorzy są w posiadaniu nowego umundurowania. 


- Mamy nadzieję, że ten sezon będzie o tyle lepszy, niż ten miniony, że będziemy mogli się spotykać z ludźmi, prezentować te sylwetki - mówi Ireneusz Karbowski. - Dalej chcemy prezentować formację Straży Granicznej, bo ona nierozerwalnie związana jest z historią tego regionu. Wstępne plany dotyczą naszej działalności w 4 gminach powiatu wieruszowskiego: w gm. Wieruszów, gm. Czastary, gm. Galewice i gm. Lututów. O szczegółach będziemy mówić później, kiedy już te plany i rozmowy będą na zaawansowanym etapie. Wydarzenia będą dotyczyć Powstania Styczniowego i II Rzeczypospolitej. Mamy w planach etno-wesele, czyli widowisko związane z wydarzeniami, które miały miejsce na przełomie XIX i XX wieku. 


W sobotni poranek rekonstruktorzy spotkali się w rejonie Chobanina na sesji fotograficznej, zapowiadającej nadchodzące wydarzenia. - W niedalekiej przyszłości ukaże się publikacja o zasięgu ogólnopolskim, w której nasze stowarzyszenie, odtwarzające Straż Graniczną, zostanie tam zauważone - dodaje Dawid Boryczko. -Jednocześnie w ten sposób będziemy mogli promować naszą działalność oraz teren, na którym funkcjonujemy.


W ostatnim czasie Gloria Victis wzbogaciła się o nowe elementy umundurowania Straży Granicznej, na które pozyskano środki dzięki współpracy z gm. Czastary oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury. 


Autor: wieruszow@radiosud.pl