19 kwietnia 2024, 18:25

Teraz

Rozrywka i oświata

A A A

SIEMIANICE: Uczniowie na 40-tym Ogólnopolskim Rajdzie do Kobylnicy

W dniach 08-09 kwietnia 17 uczniów SP Siemianice, wraz z dwoma opiekunami: Teresą Biczysko i Jarosławem Nowakiem uczestniczyło w 40 Ogólnopolskim wiosennym Rajdzie do Kobylnicy. Rajdy organizuje cyklicznie PTTK Oddział Pracowników Kolejowych w Poznaniu. Koszty rajdu dofinansowane były z różnych źródeł, m. in. Z GOPS w Łęce Opatowskiej.

Uczestnicy rajdu pociągiem z Kostowa dotarli do Poznania, w którym to rajd startował. Dalej autokarami byli dowożeni na poszczególne punkty wyznaczone w tym roku do zwiedzania. Pierwszym miejscem była Bazylika św. Trójcy w Strzelnie. Na szczególną uwagę zasługują tam romańskie kolumny pokryte płaskorzeźbą figuralną – unikaty na skalę światową, tympanony oraz ponad 620 relikwiarzy świętych. Tuż obok bazyliki na Wzgórzu św. Wojciecha uczestnicy zwiedzali Kościół św. Prokopa zbudowany na planie rotundy. Jeszcze tego dnia rajd udał się do Kruszwicy gdzie została przedstawiona historia Kolegiaty śś. Piotra i Pawła oraz była możliwość zobaczenia panoramy miasta z murów wieży. Uczniowie sami przygotowywali sobie kolację i śniadanie w ORiS w Rogoźnie z produktów zakupionych przez opiekunów.

Drugiego dnia rajd udał się do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Dąbrówce Leśnej, gdzie zostały przedstawione problemy, z jakimi spotykają się leśnicy, zwierzęta i rośliny leśne. Dalej uczestnicy podążyli do Skansenu Pszczelarskiego w Swarzędzu bogatego w przeróżne eksponaty związane z pszczelarstwem. Szczególnie przypadły wszystkim do gustu ule w kształcie postaci ludzkich, zwierzęcych, kościółków czy dworków. Meta rajdu znajdowała się w Kobylnicy. Tam w formie krótkiego festynu z konkursami, grami, posiłkiem dokonano uroczystego zakończenia rajdu. Po dojechaniu na dworzec PKP w Poznaniu uczniowie wyruszyli w drogę powrotną.

Tego typu imprezy mają wiele walorów wychowawczych i poznawczych. Dzieci z południowych krańców Wielkopolski mogą zobaczyć stolicę swojego województwa, od której dzieli nas prawie 200 km i raczej rzadko tam bywamy, poznać otaczające ją tereny, zabytki, poznać nowych ludzi, nauczyć się samodzielności.

Źródło: SP Siemianice

Autor: maciej.tettling@radiosud.pl