23 kwietnia 2024, 22:28

Teraz

Rozrywka i oświata

A A A

SŁUPIA: Pomagali charytatywnie zbudować ogród

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Słupi pod Kępnem zamieniły się przez kilka dni w duży plac robót na zielonej przestrzeni.

Wszystko za sprawą finału ogólnopolskiej akcji Rodzinnych Warsztatów Ogrodniczych, gdzie pięć firm: Agrecol, Ramp, Kronen, Kwazar oraz gościnnie Gospodarstwo Szkółkarskie Marcinków wsparły placówkę w reaktywacji zielonej przestrzeni ogrodów wokół budynku WTZ. Wszystkie z firm dostarczyły swoje niezbędne, najbardziej sprawdzone produkty na potrzeby aranżacji ogrodu (nasiona traw, nawozy, łopaty, grabie, węże ogrodowe, opryskiwacze, ziemię itp.) oraz wsparły swoimi ludzkimi zasobami wielogodzinne prace. Plany koncepcyjne nad projektem rozpoczęły się już kilka tygodni prędzej kiedy to powstały sugerowane rozwiązania w ogrodowej przestrzeni. Jednocześnie firma Agrecol jako główny koordynator tegorocznego finału podjął działania związane z pozyskaniem kolejnego partnera akcji, który wsparł inicjatywę w aspekcie dostarczenia roślinnych produktów potrzebnych w aranżacji ogrodu. Wspólne prace z firmą Agrecol trwały nie tylko przez finałowy jeden dzień. Ostatnie szlify i nadzór nad przedsięwzięciem miał miejsce jeszcze kilka dni po 26 czerwca, kiedy to w tym dniu wszyscy wolontariusze z partnerskich firm zjawili się na ogrodowym placu boju, bo tak to trzeba nazwać pracując w jeden z najbardziej ciepłych dni w roku, przy 36° w cieniu...

Sama inicjatywa tworzenia ogrodu nie powinna być pustym zadaniem, tylko ideą za którą tworzy się integracyjny pomost pomiędzy nami – partnerami projektu RWO a tymi, którzy tego bardzo potrzebują. Czy to będzie kolejny dom dziecka, czy inna placówka pracująca na co dzień z osobami w różny sposób poszkodowanymi przez życie, to w gruncie rzeczy nie ma znaczenia. Integracja poprzez wspólne prace, budzenie wiary we własne siły i szczery uśmiech na twarzach uczestników są najlepszą rekomendacją tego co udaje się nam stworzyć. Ogród jest tutaj pretekstem do czegoś większego – komentuje Dawid Kosakiewicz, dyrektor marketingu w firmie Agrecol.

Uczestnicy placówki bardzo mocno zaangażowali się w ogrodowy projekt, w szczególności Ci, którzy biorą udział w ich wewnętrznie organizowanych warsztatach ogrodniczych w funkcjonującej na co dzień pracowni. W trzech częściach ogrodowych zasadzono i zaaranżowano wiele roślinnych rozwiązań m.in. drzew iglastych, stokrotek, różaneczników, paproci, bluszczy, bratków, w części warzywno - owocowej pojawiły się fasole, dynie, poziomki, truskawki, natomiast w części reprezentatywnej powstał trawnik wraz z donicami różnorodnych rodzajów ziół.

Akcja Rodzinne Warsztaty Ogrodnicze wyzwoliła w podopiecznych Warsztatu wiele kreatywnych pomysłów na działania poza budynkiem Ośrodka. Pomysł wspólnego tworzenia ogrodu rozbudził w uczestnikach Warsztatu odpowiedzialność za jego utrzymanie i tym samym pozwala na prowadzenie hortikuloterapii. Warto też wspomnieć o pomocy przy tworzeniu tego dzieła Nadleśnictwa Syców i Nadleśnictwa Siemianice - skomentowała kierownik Warsztaty Terapii Zajęciowej Barbara Woźnica.

źródło: WTZ Słupia

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl