27 stycznia 2020, 19:41

Teraz

Rozrywka i oświata

A A A

SŁUPIA: Uczniowie ZSS uczą się jazdy konnej

9 października uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem debiutowali na VI Regionalnym Mityngu Jazdy Konnej Olimpiad Specjalnych w Konarzewie. Jazda konna to kolejna dyscyplina, którą pasjonują się uczniowie tej szkoły.

Na co dzień uczniowie ćwiczą jazdę konną w Ośrodku Rehabilitacji i Rekreacji na "Wzgórzu" położonym w malowniczej miejscowości Parzynów obok Kobylej Góry. Nieopodal znajduje się najwyższe wzniesienie wielkopolski, a na nim Krzyż Jubileuszowy. W tym malowniczo położonym zakątku dzieci ćwiczą swoje umiejętności jeździeckie oraz przygotowują się do kolejnych konkursów pod okiem fachowców.

Jako dyrektor jestem bardzo zadowolona z takiego faktu, ponieważ oprócz pływania nasi uczniowie zaczynają odnosić sukcesy również w innych dziedzinach, nie tylko w tych przedmiotowych ale również w sportowych. Konie to bardzo trudna dyscyplina, ponieważ tak jak wiemy warunki pogodowe dodatkowo powodują, że te godziny ćwiczeń często są albo dzień po dniu albo musimy je po prostu przerwać. Ponadto uczniowie ćwiczą na koniach, które znają i lubią a w zawodach jeżdżą na koniach obcych - mówi dyrektor ZSS Beata Lebek.

Zajęcia konne z uczniami prowadzi Magdalena Cieśla, nauczycielka ZSS w Słupi, która zajmuje się hipoterapią, dogoterapią oraz rewalidacją, odpowiedzialna jest także w szkole za olimpiady specjalne.

Odkąd zaczęliśmy prowadzić hipoterapię w szkole w ramach rewalidacji, zauważyłam, że nasze dzieci, które biorą udział w tych zajęciach mają duży potencjał, dodaje im to dużej pewności siebie, bardzo chętnie jeżdżą i cieszą się na te zajęcia. Pomyślałam więc dlaczego nie spróbować wziąć udział z nimi w olimpiadach specjalnych - tłumaczy Magdalena Cieśla.

Grupa treningowa liczy 5 osób, które regularnie raz w tygodniu ćwiczą do tych zawodów. W tym roku dwójce uczniów udało się do nich zakwalifikować. Rafał Żurecki w VI Regionalnym Mityngu Jazdy Konnej Olimpiad Specjalnych w Konarzewie startował na torze przeszkód i w klasyfikacji końcowej uplasował się na 3 miejscu. druga uczennica Julia Woronko startowała na torze przeszkód z asekuracją i również stanęła na podium zajmując w swojej kategorii miejsce 2. Zaznaczyć trzeba, że jeźdźcy w zawodach startowali na koniach ze stajni w Konarzewie, z którymi nigdy wcześniej nie mieli styczności, dlatego też ich debiut tym bardziej jest ogromnym sukcesem.

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl