15 sierpnia 2020, 19:25

Teraz

25°

Rozrywka i oświata

A A A

SOKOLNIKI: Aktorskie czytanie Olgi Tokarczuk


Czytanie dobrej powieści sprawia przyjemność i radość. Może chodzi tu o szczególny rodzaj podglądactwa - bezkarnego śledzenia ludzi, podążania za nimi krok w krok, zaglądania w ich myśli, osądzania i jednocześnie pozostawania w cieniu. Daje więc moc, o której próżno by marzyć w rzeczywistości, moc nieco demoniczną - niemego osądzającego świadka wydarzeń.”


Olga TokarczukPrzyznanie Literackiej Nagrody Nobla za 2018 r. Oldze Tokarczuk, to powód do wielkiej radości i dumy dla każdego z nas. Nobel jest wyrazem najwyższego, światowego uznania dla polskiej literatury. Wyróżnienie Olga Tokarczuk dostała za „narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją pokazuje przekraczanie granic jako formę życia”. W opinii członków Akademii Szwedzkiej pisarka „nigdy nie postrzega rzeczywistości jako czegoś stałego i danego raz na zawsze. Jej powieści zbudowane są na napięciu między kulturowymi sprzecznościami: natura kontra kultura, rozsądek kontra szaleństwo, mężczyzna kontra kobieta, dom kontra wyobcowanie”.


Olga Tokarczuk za swoje książki wielokrotnie była honorowana Nagrodą NIKE (w tym aż pięciokrotnie zdobyła Nike Czytelników), a jej powieść „Bieguni” otrzymała prestiżową nagrodę International Booker Prize 2018.


Biblioteka Publiczna Gminy Sokolniki i Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Sokolnikach serdecznie zapraszają wszystkich chętnych na wieczór p.h.: „Czytamy Noblistkę w Gminie Sokolniki”. Fragmenty utworów Olgi Tokarczuk przeczyta wybitny aktor Wrocławskiego Teatru Współczesnego – Maciej Tomaszewski.


Na czytanie zapraszamy w dniu ceremonii wręczenia nagród Nobla czyli 10 grudnia 2019 r. o godz. 18.00 do sali w budynku GOKSiT w Sokolnikach.Organizatorzy


Autor: wieruszow@radiosud.pl