27 stycznia 2020, 03:10

Teraz

-1°

Rozrywka i oświata

A A A

SOKOLNIKI: Szabłowski i Meller o książce

Podsumowanie projektu „Bajkowa gmina Sokolniki w obiektywie”, kulisy pracy nad książką „Jak nakarmić dyktatora” a także degustacja ulubionej zupy Saddama Husajna – tak przebiegał środowy wieczór w Sokolnikach.

Na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej z czytelnikami spotkali się Witold Szabłowski, dziennikarz i reportażysta oraz Marcin Meller, dyrektor Grupy Wydawniczej Foksal. Główny bohater wieczoru, odpowiadając na pytania znanego dziennikarza, po części zdradzał okres 4-letniej pracy nad swoją publikacją. Książka zawiera wspomnienia związane z kucharzami, którzy gotowali m.in. dla Fidela Castro, Pol Pota czy Idi Amina. - Jest to połączenie, być może pierwsze w świecie, reportażu, książki historycznej i czysto książki kucharskiej – opowiada Witold Szabłowski. - Z jednej strony są w niej niezwykłe absolutnie historie dyktatorów, z drugiej są też, moim zdaniem, niezwykłe historie kucharzy, którzy dla tych dyktatorów gotowali. Jak się rozmawia z kucharzami to oni od czasu do czasu muszą przemycić jakiś przepis, więc ja te wszystkie przepisy skrupulatnie notowałem i one też są w książce.

Jednym z punktów programu była prezentacja folderu Gminy Sokolniki i wystawa fotografii obrazujących przebieg całego projektu. Po spotkaniu wszyscy zostali zaproszeni na degustację dyktatorskiej zupy Saddama Husajna oraz potraw związanych z  regionem. Nie zabrakło oczywiście autografów na książkach, wspólnych zdjęć i krótkich rozmów.

Autor: patryk.hodera@radiosud.pl