13 sierpnia 2022, 01:46

Teraz

18°

Rozrywka i oświata

A A A

BRALIN: Spotkanie autorskie z bajkopisarką Wiolettą Piasecką

7 listopada wiele miłych wrażeń i radości dostarczyły młodym czytelnikom spotkania autorskie z tajemniczą bajkopisarką - Wiolettą Piasecką.

Autorka przyjechała na zaproszenie Biblioteki Publicznej w Bralinie i przeprowadziła dwie prelekcje. Jedna z nich odbyła się w Zespole Szkół w Nowej Wsi Książęcej i wzięli w niej udział uczniowie tejże placówki. Natomiast drugie spotkanie odbyło się w świetlicy „Tęcza” w Bralinie, a jej słuchaczami byli uczniowie klas III, którzy zdobyli miano najlepszych czytelników. Pani Wioletta jest autorką ponad 40 baśni i bajek dla dzieci, dwóch biografii m.in. Hansa Chrystiana Andersena i Faustyny Morzyckiej, czterech sztuk teatralnych oraz wielu słuchowisk radiowych.

Pisarka jest osobą bardzo żywiołową, doskonale moduluje głosem naśladując różne postacie, ma świetny kontakt z dziećmi. Opowiadała o swoich książkach i o tym, co Ją zainspirowało do napisania wielu z nich. Bardzo ważne było to, że dzieci nie tylko słuchały, ale aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, odgadywały zagadki, rozwiązywały mini konkursy, brały udział w teatrzyku kukiełkowym i zadawały pytania. Prawidłowe odpowiedzi, które udzielały dzieci były nagradzane książką. Oprócz tego, każde dziecko usłyszało też wróżbę dotyczącą przyszłości, na co dziewczynki i chłopcy reagowali śmiechem.

Okazało się, że Pani Wioletta pisze nie tylko o królewnach, księżniczkach, duchach, czarownicach i zaczarowanych krainach, ale także
doskonale zna się na piłce nożnej, co najbardziej spodobało się chłopcom. Spod jej pióra wyszła książka "Drużyna Marzeń". Zagadki
piłkarskie, w której znajdują się pytania dotyczące najpopularniejszych piłkarzy świata oraz łamigłówka o piłkarzach z reprezentacji Polski.

Pani Piasecka przywiozła ze sobą książki, które dzieci mogły zakupić i otrzymać wpis z dedykacją i autografem autorki. Sama autorka była bardzo zachwycona dziećmi, ich wiedzą i umiejętnością zachowania się. Dlatego postanowiła podarować Bibliotece Publicznej w Bralinie bajkowe plakaty, które otrzymają najwierniejsi czytelnicy, tzn. dzieci, które jako pierwsze wypożyczą książki jej autorstwa.

Źródło: UG Bralin

Autor: maciej.tettling@radiosud.pl