30 maja 2020, 21:20

Teraz

12°

Rozrywka i oświata

A A A

OSTRZESZÓW: Sprawdzali swoją wiedzę o małej ojczyźnie

Szkoła Podstawowa nr 1 oraz Zespół Szkolno Przedszkolny w Rojowie to triumfatorzy siódmej edycji Konkursu Wiedzy o Regionie „Moja mała ojczyzna”. Wydarzenie, którego organizatorem jest Forum Rozwoju Ziemi Ostrzeszowskiej, odbywało się w piątek (7 czerwca) w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego. Oprócz zwycięzców, do rywalizacji stanęły jeszcze 6-osobowe ekipy ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz placówek z Siedlikowa, Szklarki Przygodzickiej, Niedźwiedzia. Drużyny składały się z dwóch zespołów, liczących po trzech uczniów każdy – zasadniczego i pomocniczego. pierwszy musiał wykazywać się wiedzą, zarówno z zakresu historii ziemi ostrzeszowskiej, jak również jej dnia dzisiejszego, w tym funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego. Przed zespołem drugim postawiono natomiast zadania wymagające sprawności fizycznej, a także zdolności plastycznych i wokalnych. Uczniowie musieli bowiem m.in. przygotować plakat zapraszający do odwiedzania ziemi ostrzeszowskiej, a także a’capella odśpiewać fragment twórczości Stanisława Czernika, którego 50 rocznicę śmierci obchodzimy w bieżącym roku.
-Siedem lat temu podjęliśmy taką decyzję, stwierdziliśmy, że to bardzo fajny pomysł - mówi prezes Forum Rozwoju Ziemi Ostrzeszowskiej Marcin Gagatek – Widać, że z roku na rok młodzież coraz bardziej się angażuje w ten konkurs, mają coraz większą wiedzę. Myślę, że dotrzemy do jubileuszowej edycji.
A co na temat konkursu mają do powiedzenia jego uczestnicy.
-Pytania dosyć trudne, ale atmosfera jest bardzo fajna – przekonuje Michał ze Szkoły Podstawowej nr 2, a jego kolega Sebastian dodaje – Oczywiście sobie poradziliśmy, ale było dużo stresu. Wiadomo, że jeżeli reprezentujemy szkołę to odpowiedzialność jest, żeby jak najlepiej wyszło.
Jurorzy zgodnie podkreślali, że tegoroczny konkurs stał na bardzo wysokim poziomie. To oczywiście także wielka zasługa nauczycieli, w tym Paweł Tomkowiak, opiekuna drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 2.
-Praktycznie co roku wygląda to dosyć podobnie – mówi – Pytania zostały ustalone już jakiś czas temu. Uczniowie mają dostęp do tych pytań. Ich zadaniem jest znalezienie sobie odpowiedzi, a potem wystąpienie publiczne tutaj. W tym roku nowością były scenki, które muszą prezentować. Zobaczymy jak to wypadnie, trema może ich pokonać.
Z pewnością trema nie pokonała zwycięskich zespołów, którym nagrody i dyplomy wręczali przedstawiciele władz Forum Rozwoju Ziemi Ostrzeszowskiej – prezes Marcin Gagatek i Beata Król oraz członek Zarządu Powiatu Ostrzeszowskiego Adam Mickiewicz.


 


 

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl