22 lipca 2024, 15:22

Teraz

24°

Rozrywka i oświata

A A A

OSTRZESZÓW: Stanisław Kulawiak z medalem „Gloria Artis”

Było to z pewnością jedno z najważniejszych wydarzeń tego roku w sferze ostrzeszowskiej kultury. Uznany artysta fotografik, członek Zarządu Okręgu Dolnośląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Rady Artystycznej Zarządu Głównego ZPAF Stanisław Kulawiak uhonorowany został przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Uroczyste wręczenie odznaczenia nastąpiło 7 czerwca w sali widowiskowej Ostrzeszowskiego Centrum Kultury. S. Kulawiak to również założyciel i pierwszy prezes Stowarzyszenia Regionalny Ośrodek Dokumentacji Wieża 1916. Z inicjatywą podjęcia starać na rzecz nadania mu medalu wyszedł obecnie kierujący tą organizacją, inny znakomity fotograf, Grzegorz Kosmala. Jak czytamy w złożonym wniosku „Stanisław Kulawiak jest fotografem i dokumentalistą miejsc i czasu. Powołuje się na związek z autentyzmem, a szczególnie z ostrzeszowskim poetą Stanisławem Czernikiem. Jego widzenie świata jest niezwykle szczere i bezpośrednie, często łamiący konwencje. Cały dorobek artysty jest jednak wielkim dokumentem świata. Jego działalność związana jest z dawaniem świadectwa historii ziemi ostrzeszowskiej i ludzi tu żyjących”.
- Bądźmy dumni, że potwierdzają się słowa Stanisława Czernika „tu zawsze dobrze czuli się artyści” - powiedział, wygłaszający laudację dr Wiesław Przybyła. - Jeden z takich artystów otrzymuje dzisiaj maleńką zapłatę z naszych rąk.
A dokładnie z rąk senator Ewy Mateckiej, która w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dokonała aktu odznaczenia.
- Dla nas, zwykłych, przeciętnych odbiorców fotografia jest zaledwie zwierciadłem rzeczywistości, ale artysta, ty drogi Stanisławie, potrafi przeniknąć tę rzeczywistość i wydobyć kolejne, jakże interesujące warstwy – stwierdziła. - Stąd twoja droga twórcza, którą mam ogromną przyjemność obserwować od kilkudziesięciu lat jest nieustającą eksploracją miejsc, ludzi i czasów. Tworzysz swoją opowieść, w której udowadniasz nam, że owszem ważne są wszelkie wielkie, przełomowe wydarzenia w historii, ale nie tylko. Ważny jest każdy moment, każda chwila nasączona głębokimi emocjami. Gratulując ci, drogi Stanisławie, tego honorowego i jakże wspaniałego odznaczenia życzę ci, aby świat nigdy nie przestał cię inspirować, aby świat, ludzie, miejsca nigdy nie przestały być dla ciebie zagadką.
Z gratulacjami do S. Kulawiak pospieszyło liczne grono osób, w tym przedstawiciele władz lokalnych z burmistrzem Patrykiem Jędrowiakiem i wicestarostą Lechem Janickim.
- Jesteśmy dumni, że te wybitne jednostki związane z Ostrzeszowem, a przede wszystkim związane z ostrzeszowską kulturą zaczynają być zauważane – podkreślił ten pierwszy. - Myślę, że pan Stanisław swoimi pracami dawał się zauważyć nie tylko w skali naszego regionu i kraju, ale i poza jego granicami. Tak więc to dzisiejsze wyróżnienie jest tylko taką wisienką na torcie, potwierdzeniem tego co miało miejsce przez te wszystkie lata, potwierdzenie zasług, które my wszyscy dostrzegaliśmy.
Za sprawą Bolesława Grobelnego, odznaczony miał przyjemność wysłuchać gratulacji w wydaniu poetyckim, a okolicznościowy list odczytał dyrektor OCK Michał Szmaj.
„Pana twórczość cechuje nie tylko wspaniały warsztat, ale przede wszystkim odwaga i wolność w kształtowaniu artystycznej wypowiedzi, bez względu na okoliczności. Miło nam zauważyć, iż już wcześniej pana osiągnięcia zostały zauważone i docenione, gdy otrzymał pan Odznakę „Zasłużony dla kultury polskiej”, a także Złoty Medal „Za zasługi dla rozwoju twórczości fotograficznej” (…) Pragniemy też podziękować za stałą obecność w lokalnej przestrzeni artystycznej i niestrudzone dążenia w popularyzowaniu fotografii wśród młodych pokoleń, które już na początku swojej drogi mają szansę na dialog z najlepszymi w swojej dziedzinie. Pozostaje pan również inspiracją i dowodem na to, że nic nie stanowi przeszkody, jeśli tylko człowiek podąża za pasją, pozostając przy tym wiernym swoim ideałom.”
Warto dodać, że świadkami uhonorowania mistrza fotografii byli ci, którzy starają się iść w jego ślady, ale stoją dopiero na początku swojej drogi. Mowa o laureatach konkursu „Moje miejsce, mój czas”, już po raz szósty zorganizowanego przez Stowarzyszenie ROD Wieża 1916. W tegorocznej edycji jury oceniało 377 zdjęć 102 autorów. Najwyższe oceny uzyskali:
Szkoły podstawowe 
I nagroda – Maja Kaniewska – Zjawa – SP nr 2 Ostrzeszów
II nagroda – Zuzanna Adamska – Pejzaż z tęczą – SP Doruchów
III nagroda – Marta Puchała – Unusual tree - SP Grabów nad Prosną
Szkoły ponadpodstawowe 
I nagroda – Mikołaj Łaszewski – Rozjazd, cykl – Ostrzeszów 2024 – ZS nr 2 w Ostrzeszowie
II nagroda – Michalina Skorupska - Geometria światła, cykl – I LO Ostrzeszów
III nagroda - Natalia Niwa – Odbicie - ZS nr 2 w Ostrzeszowie
Interpretacje 
I nagroda - Michał Kędzia - Mroczne objawienie – ZS nr 1 w Ostrzeszowie
II nagroda – Piotr Widerski - Leśne wizje – ZS nr 2 w Ostrzeszowie
III nagroda – Klaudia Jen – Magia złocistych odbić - ZS nr 1 w Ostrzeszowie


Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl