18 kwietnia 2024, 20:27

Teraz

Rozrywka i oświata

A A A

SYCÓW: XIV Ogólnopolski Koncert Charytatywny dla Kresowian

Już po raz XIV w Sycowie odbył się Ogólnopolski Koncert Charytatywny na rzecz pomocy Rodakom na Ukrainie i Białorusi.To wspaniałe i wyjątkowe spotkanie miało miejsce jak zawsze w Miejskim Ośrodku Sportu i rekreacji w sobotnie popołudnie.Organizatorem corocznego koncertu był Burmistrz Sycowa a także Konsul Generalny RP W Irkucku na Syberii Krzysztof Świderek.Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Sud.

Koncert Charytatywny to doroczne, wielkie przedsięwzięcie, które już na dobre zagościło w Sycowie. Każdego roku cieszy się ono dużym zainteresowaniem. Podobnie było i w tym. W wypełnionej publicznością hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji nie brakowało wzruszeń, dobrej energii i gorącej atmosfery. Na to wyjątkowe spotkanie ludzi rozmiłowanych w naszej narodowej historii przybyli jak zwykle goście ze Wschodu - liderzy polskich organizacji, duchowni, nasi Rodacy z różnych zakątków Ukrainy i Białorusi. W imprezie uczestniczyło wielu znamienitych osobistości ze świata polityki i dyplomacji, organizacji kulturalnych i towarzyszeń Polaków na kresach. Przybyło wielu przedstawicieli kościoła a także parlamentarzyści, władze wojewódzkie, samorządowcy. Po raz kolejny w koncercie uczestniczył biskup Leon Dubrawski, ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej na Ukrainie – „mały rycerz z Kamieńca”. Wszystkich bardzo ciepło witali gospodarze uroczystości, którzy zainaugurowali kolejną edycję. Burmistrz Sławomir Kapica dziękował za przybycie przedstawicielom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, swoim kolegom samorządowcom wszystkich szczebli, a także województw ościennych, radnym powiatowym i gminnym, służbom publicznym ze strażą i policją, przedstawicielom stowarzyszeń i jednostkom organizacyjnym gminy.Tegoroczną edycję swoją obecnością zaszczyciła minister Beata Kempa.

Jakie mamy poglądy dzisiaj nie ma żadnego znaczenia, nie ma żadnego znaczenia w co wierzymy,znaczenie ma jedno-to,że chcemy pomagać.Chcę bardzo serdecznie podziękować Panu Burmistrzowi i całej Radzie Miejskiej za to,że wiemy, że nie jest łatwo, że wiemy, że tych potrzeb jest wiele, że kołdra jest bardzo krótka a jednak udaje się znaleźć te parę złotych i Sycowianie są przychylni tej inicjatywie.Dziękuję Wam bardzo za to-mówiła minister Kempa.

Sycowski koncert to bardzo szczytna impreza.Na każdym z nich bowiem prowadzona jest zbiórka środków, które później przekazywane są dla naszych rodaków-artystów, którzy krzewią kulturę polską na Ukrainie i Białorusi. Również w tym roku harcerze zbierali do puszek datki, które Sycowianie chętnie wrzucali by pomóc Rodakom na Wschodzie.Pieniądze z tegorocznej zbiórki, które udało się zebrać podczas sobotniego koncertu/ponad 10 tysięcy złotych/ przekazane zostaną na hospicjum w Wilnie, które stworzyła i walczy o jego utrzymanie polska zakonnica Michaela Rak

Pojadę i powiem,że Syców pomaga.Wszystkim dzisiaj tutaj zgromadzonym bardzo Wam Państwo dziękuję, że właśnie ta przestrzeń bólu będzie tą przestrzenia miłości i będzie przemieniała oblicze tego świata, tej ziemi, jak mówił święty Jan Paweł II -dziękowała siostra Michalea Rak.

W trakcie ponad 4-o godzinnego koncertu sporo działo się na scenie. Przed publicznością wystąpiły dzieci z sycowskich przedszkoli, zespół Podolskie Malwy oraz Chór Cantica Anima z Baru na Ukrainie.Wspaniale prezentował się zespół Podolskie Świderki z Koziatynia, zespół Melodia z Wilna, zespół Młodzieżowy Tęcza z Mińska oraz goście z Syberii.Wszystkie te występy wzbudzały wiele pozytywnych emocji wśród publiczności, która wspólnie śpiewała z artystami niektóre piosenki.Sycowski Koncert to także podsumowanie corocznej akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia".Jej współorganizatorem jest dziennikarka Ośrodka Telewizji Polskiej we Wrocławiu Grażyna Orłowska-Sondej oraz dolnośląska kurator oświaty Beata Pawłowicz. Coroczna akcja odbywa się przy dużym współudziale samorządów z Dolnego Śląska. Od kilku lat udział w niej biorą również uczniowie sycowskich szkół.

Nasza młodzież dolnośląska ratuje polskie metropolie rozsiane za wschodnią granicą.Chcę powiedzieć, że w ubiegłym roku ponad 1000 dzieciaków pracowało na polskich, zaniedbanych cmentarzach,zawieźli 50 ton darów, które potem wylądowały za wschodnią granicą, przynieśli 200 tysięcy zniczy, które zapłonęły na polskich cmentarzach.Te dzieciaki są niezwykle aktywne -tłumaczyła Grażyna Orłowska.

To jest nasza wspólna, dolnośląska akcja, w tamtym roku byliśmy na 110 cmentarzach ale jeszcze 200 czeka na nas, czeka na naszą młodzież. Czekają także i ludzie, którzy są pełni wspomnień, którzy są pełni tęsknoty za krajem, za językiem, za tożsamością. Dlatego jest to wielka radość, że mamy możliwość spotkać się z naszymi młodymi ludźmi, z naszą dolnośląską młodzieżą. Proszę Państwa myślę, że w tym roku również przy Waszym wsparciu, wsparciu naszych wspaniałych samorządowców ,wsparciu również Pani Minister uda się nam dotrzeć do tych zapomnianych, naszych kresowych nekropolii.Mam zaszczyt ogłosić VIII edycję akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” -powiedziała dolnośląska kurator oświaty Beata Pawłowicz.

Podczas sobotniego wydarzenia oficjalnie ogłoszono, że coroczna akcja ratowania polskich cmentarzy na wschodzie rozszerzy się po raz pierwszy na Syberię.Oprócz wspaniałej i wyjątkowej atmosfery jaka co roku panuje podczas tego wyjątkowego spotkania posmakować można było również kresowej kuchni.Wydarzeniem towarzyszącym tegorocznemu Koncertowi było otwarcie wystawy"Irkuck 355 lat.Więcej niż miasto" oraz "Irkuck oczami Polaka".

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl