6 października 2022, 15:37

Teraz

16°

Rozrywka i oświata

A A A

TRZCINICA: Gminna Biblioteka na wojewódzkiej wystawie

Od 5 lipca br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Trzcinicy można zwiedzać wystawę pn. ,,Jak zmieniają się wielkopolskie biblioteki". Ekspozycja składa się z 14 plansz prezentujących architekturę oraz aranżację wnętrz nowoczesnych bibliotek publicznych z terenu województwa wielkopolskiego. Wystawę na miesiące wakacyjne lipiec-sierpień placówce w Trzcinicy wypożyczyła Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Wystawa jest efektem obserwacji zmian w architekturze i aranżacji wielkopolskich bibliotek publicznych. Przedstawione obiekty ukształtowane zostały wg reguł rządzących przestrzenią publiczną. Prezentowane są według czterech kategorii: biblioteka widoczna w przestrzeni, biblioteka o atrakcyjnej aranżacji, biblioteka przyjazna dla użytkowników, biblioteka wielofunkcyjna. Inspiracją do wystawy był zrealizowany w 2014 r. projekt Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu: Biblioteka Pomysłów 2014: Zmień przestrzeń – aranżacja i design w bibliotece (dofinansowany z Programu Rozwoju Bibliotek). Premiera wystawy odbyła się w maju br. w galerii WBPiCAK w Poznaniu. W przeciągu ostatnich kilku lat część wielkopolskich bibliotek przeniesiono do nowych budynków, wiele z nich wyremontowano i zmodernizowano. Natomiast na terenie Gminy Trzcinica został wybudowany nowy obiekt biblioteczny. Ekspozycja pokazuje niektóre budynki i wnętrza wielkopolskich bibliotek. Wśród prezentowanych na wystawie obiektów jest także budynek Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy, uroczyście otwarty i poświęcony 8 października 2015 r.

Biblioteka w Trzcinicy jest postrzegana jako jeden z najnowocześniejszych siedzib bibliotek publicznych na terenie województwa wielkopolskiego, jak i kraju.

Autor: redakcja@radiosud.pl

Archiwum komentarzy
Tryb sortowania komentarzy:
 • ~Jan : Do Michała - Biblioteka w Trzcinicy to nie POMYSŁ gminy trafiony bądź nie, tylko ustawowy obowiązek samorządu gminnego!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  10:09, 8 lipca 2016, | odpowiedz
 • ~Użytkownik : Do Michała!
  Jeśli uważasz, że biblioteka w Trzcinicy jest nietrafionym pomysłem, to w takim razie mam pytanie do Ciebie! Co wg Ciebie jest trafionym pomysłem w Gminie albo jaki projekt

  11:49, 7 lipca 2016, | odpowiedz
 • ~zainteresowany : Z tego, co się orientuję, nowa siedziba biblioteki była budowana z bardzo dużym dofinansowaniem ze środków zewnętrznych, gmina dołożyła stosunkowo niewiele. Natomiast budżet biblioteki od chwili przenosin w ogóle nie wzrósł. Koszty utrzymania z pewnością są nieco większe, ale ciasnota poprzedniej siedziby tylko odstraszała czytelników. Ja postrzegam tą bibliotekę jako centrum kultury w gminie.

  08:35, 7 lipca 2016, | odpowiedz
 • ~Michał : Biblioteka w Trzcinicy jest nietrafionym pomysłem, nie mam nic przeciwko czytaniu, ale niech wójt się wypowie, czy prowadzenie takiej placówki w tak małej gminie przynosi więcej strat finansowych niż korzyści z tego wynikających

  07:15, 7 lipca 2016, | odpowiedz