17 maja 2022, 12:39

Teraz

16°

Rozrywka i oświata

A A A

TRZCINICA: Gminna Biblioteka Publiczna w czołówce

4. miejsce wśród bibliotek wielkopolskich, natomiast 64. miejsce w kraju zajęła Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcinicy w rankingu bibliotek„Rzeczpospolitej” za rok 2015 w kategorii gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz miast mających mniej niż 15 tysięcy mieszkańców.

Do konkursu zgłoszono ponad 800 bibliotek. Ankieta zawierała 19 pytań. Ocenie podlegało m.in. powierzchnię biblioteki i filii w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, zatrudnienie w placówce, wielkość księgozbioru w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, wielkość księgozbioru nabytego po 2005 roku, jako procent całego zbioru, czy nowe książki zakupione w 2015 roku. Sporo punktów można było uzyskać za udział dotacji podmiotowej dla biblioteki w budżecie gminy w 2015 roku. Punkty były przyznawane również za dostępne dla czytelników tytuły prasowe (dzienniki, tygodniki, prasę dla dzieci itp.). Istotny był także oferowany przez biblioteki dostęp do nowych mediów – posiadanie strony internetowej, dostępność Internetu dla czytelników. Dodatkowo biblioteki otrzymywały punkty za udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz dostępność książek dla osób słabowidzących i niewidomych.

8 października 2015 r została otwarta nowa siedziba Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy. W związku z kontrolą księgozbioru i przenosinami biblioteka przez trzy miesiące nie prowadziła wypożyczeń oraz nie obsługiwała czytelników. Pomimo zmian organizacyjnych w 2015 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcinicy zajęła 4. miejsce wśród wielkopolskich bibliotek publicznych.

1. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Skoki – miejsce 12 w ogólnym rankingu
2. Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Zduny – miejsce 25
3. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Trzcianka – miejsce 40
4. Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcinicy – miejsce 64

W rankingu bibliotek z terenu powiatu kępińskiego zostały skalsyfikowane jeszcze dwie biblioteki zajmując 647.miejsce oraz 738. miejsce. Natomiast z województwa wielkopolskiego Rawicka Biblioteka Publiczna zajęła 118. miejsce, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Pleszew zajęła 141. miejsce w rankingu, Biblioteka Publiczna im. H. Święcickiego w Śremie zajęła 156. miejsce, Miejska Biblioteka Publiczna w Turku zajęła 176. miejsce, Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskimzajęła 268. miejsce,Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Grabów nad Prosną zajęła 551. miejsce.

Metodologię rankingu opracowała kapituła w składzie: Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki; Paweł Jabłoński, Zastępca Redaktora Naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”; Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej; Elżbieta Stefańczyk oraz dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach - Andrzej Dąbrowski.

Źródło: GBP w Trzcinicy

Autor: maciej.tettling@radiosud.pl