23 września 2020, 00:51

Teraz

18°

Rozrywka i oświata

A A A

OSTRZESZÓW: Uczniowie interpretowali twórczość Karola Wojtyły

I Liceum Ogólnokształcące w Ostrzeszowie już po raz drugi było organizatorem i gospodarzem Diecezjalnego Konkursu Recytatorskiego Twórczości Karola Wojtyły. Wiersze i fragmenty dramatów Papieża Polaka recytowało pięćdziesięcioro uczniów ze szkół podstawowych oraz dwadzieścioro troje ze szkół średnich. Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród nastąpiło 6 grudnia, a gościem specjalnym uroczystości był Biskup Kaliski Edward Janiak. Inicjatorką przedsięwzięcia była siostra Wiesława Hyzińska, nauczycielka religii w I LO.
-Dzieci i młodzież obecnie chodząca do szkół podstawowych czy średnich nie znali Papieża osobiście, nie mieli możliwości wyjechania na pielgrzymkę, spotkania z nim – powiedziała – Stąd też moim pragnieniem jest krzewienie jego pamięci. Wybrałam, wydaje mi się, najłatwiejszy sposób, bo jest to recytacja wierszy. Z drugiej jednak strony jest to o tyle trudne, że Jan Paweł II pisał bardzo trudne wiersze i dramaty.
Uczniowie, którzy znaleźli się na liście laureatów sprostali jednak temu wyzwaniu, o czym przekonywali członkowie jury.
-Wystąpienia były przejmujące, poruszające, pełne emocji, jakie są udziałem postaci mówiących w prezentowanych wierszach, a zatem na przykład Szymona z Cyreny czy robotnika pracującego w kamieniołomach – przekonywała - Świadczą one o niezwykłej, jak na wasz wiek drodzy uczniowie, dojrzałości i wrażliwości.
W kategorii szkół podstawowych najwyżej oceniona została prezentacja w wykonaniu Kamili Bilskiej ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Twardogórze. W kategorii szkół średnich pierwsze miejsce przyznano natomiast Patrycja Balcerzak, uczennicy I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrzeszowie.
-Tym konkursem zainteresowała mnie moja wychowawczyni Małgorzacie Domagalskiej, której za to bardzo dziękuję. Myślę, że poezja Karola Wojtyły jest trudna, bardzo wymagająca, ale też bardzo emocjonalna, pobudzającą wrażliwość człowieka. Dlatego myślę, że warto się nad nią pochylić – stwierdziła – I też dlatego wzięłam udział w tym konkursie.
Biskup Kaliski Edward Janiak wyraził uznanie dla wszystkich, którzy odważyli się zmierzyć z twórczością Karola Wojtyły i podzielił się wspomnieniami ze swoich spotkań z Janem Pawłem II.
-Jak rozmawiał z drugim człowiekiem to wydawało się, że świat nie istnieje, tylko ta relacja, prosto w oczy. Dla tego człowieka poświęcał czas.
Jak zapowiada Siostra Wiesław Hyzińska, w przyszłym roku odbędzie się kolejna edycja Diecezjalnego Konkursu Recytatorskiego. We wrześniu regulamin z zaproszeniem trafi do szkół, w listopadzie jurorzy wysłuchają prezentacji, a na 3 grudnia zaplanowano uroczystą galę i rozdanie nagród.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl