22 maja 2019, 17:11

Teraz

13°

Rozrywka i oświata

A A A

KĘPNO: Uczniowie z ZSP nr 1 w Hiszpanii

Pierwsza mobilność za nami -Toledo Hiszpania .

W dniach 16 - 23 lutego 11 uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kępnie, wraz z 3 opiekunami Ewa Kowalczyk-Mikołowską, Martą Chrząstowską i Grzegorzem Mikołowskim, wzięło udział w pierwszej projektowej mobilności w ramach partnerskiego projektu programu Erasmus + Akcja 2 pod nazwą " We all live in a digital world". Jest to projekt trójstronnych, w którym biorą udział trzy państwa - Polska - jako główny koordynator oraz Włochy i Hiszpania.
Pierwsze spotkanie młodzieży odbyło się w Toledo, w Hiszpanii w szkole IES EL Greco, gdzie udział w projekcie wzięła również grupa młodzieży z Włoch .
Celem wizyty było przedstawienie zrealizowanych dotychczas zadań oraz praca w grupach międzynarodowych podczas warsztatów dotyczących tematyki projektu. Uczniowie pracowali w 4 grupach na zajęciach dotyczących różnych środków masowego przekazu - prasy, TV, radio i Internetu.
Przeprowadzali również wywiady z mieszkańcami Toledo na temat przynależności do Unii Europejskiej.
Zajęcia odbywały się od 8.15 do 14.15.W poniedziałek wizyta rozpoczęła się od spotkania z dyrektorem szkoły oraz nauczycielami zaangażowanymi w realizację projektu. Juan Antonio bardzo serdecznie przywitał uczniów i opiekunów z ZSP 1 i opowiedział o szkole. Po spotkaniu uczniowie przedstawili prezentacje, nad którymi pracowali przed przyjazdem do Toledo. Dotyczyły one analizy środków masowego przekazu.
We wtorek i środę odbyły się warsztaty, na których uczniowie w grupach międzynarodowych pracowali aktywnie i kreatywnie nad zaplanowanymi zadaniami. W czwartek grupa z Kępna pojechała na całodniową wycieczkę do Madrytu, gdzie zobaczyli Pałac Królewski, Plaza Mayor, Puerta del Sol Targ San Miguel, fontannę Neptuna, na koniec zwiedzili Muzeum Prado. Głównym punktem pobytu w Madrycie była wizyta w największym wydawnictwie hiszpańskim ABC , w którym mogli zobaczyć pracę dziennikarzy. W piątek uczniowie zaprezentowali wypracowane wnioski z warsztatów, po których nastąpiło podsumowanie całego tygodnia i spotkanie z dyrektorem. Wyraził on swoje zadowolenie z zaangażowania młodzieży w pracę nad projektem i życzył delegacji z kępińskiego Zespołu Szkół nr 1, dalszej owocnej współpracy.
Po południu realizowano program kulturalny mający na celu zapoznanie się z głównymi atrakcjami miasta. Uczniowie wraz z opiekunami zwiedzili Ratusz Miejski, Stare Miasto, Katedrę Najświętszej Marii Panny, Synagogę Santa Maria la Blanco, Muzeum del Greco, Puerta de Bisagra. Ważnym punktem pobytu w Toledo były wizyty w lokalnym Radio i TV, w których mogli podejrzeć pracę redaktorów i być świadkami nagrania audycji na żywo.W piątek wieczorem uczniowie spotkali się na wspólnej kolacji, na której mogli skosztować typowej kuchni hiszpańskiej. W sobotę w południe po raz ostatni razem spotkali się przed szkołą, gdzie czekał na nich autokar, aby zawieźć ich do Madrytu na lotnisko. Pożegnań i łez nie było końca. Tydzień spędzony w Toledo był niesamowitą okazją dla uczniów do sprawdzenia swoich umiejętności językowych, a także do nawiązania nowych kontaktów, które przerodziły się w przyjaźnie.
Koordynator projektu

Ewa Kowalczyk-Miołowska

Autor: arek.skiba@radiosud.pl