30 maja 2020, 13:37

Teraz

15°

Rozrywka i oświata

A A A

WĘGLEWICE: Prywatne muzeum poświęcone pamięci Papieża

W setną rocznicę urodzin Jana Pawła II, w Węglewicach w powiecie wieruszowskim otwarto prywatne muzeum poświęcone pamięci Ojca Świętego. Jego uroczysta inauguracja oraz poświęcenie odbyło się we wtorkowy wieczór, 19 maja. 

Posadzenie dębu pamięci, msza pod przewodnictwem biskupa Łukasza Buzuna oraz podziwianie pamiątek rozpoczęło działalność prywatnego muzeum, które powstało z inicjatywy pasjonata Antoniego Filipowicza. - Zaczęło się w 1987 r. 10 czerwca byłem na spotkaniu Jana Pawła II w Tarnowie – przyznaje emerytowany leśniczy i zapalony pszczelarz. - Dowiedziałem się, że wyszedł katalog znaczków papieskich. Po spotkaniu z papieżem, na drugi dzień poszedłem i kupiłem pierwsze znaczki. Od tego momentu zacząłem je zbierać. Pasja kolekcjonerska we mnie drzemała od dzieciństwa, bo w dzieciństwie zbierałem znaczki, odklejałem je z listów do rodziców. Zainteresowanie Janem Pawłem II? To nasz największy Polak. Ja twierdzę, że to prorok zesłany przez Chrystusa do nas na ziemię. Można tylko podziwiać i tłumaczyć sobie jego wszystkie słowa kierowane do nas, do wiernych, i przestrzegać, naśladować, podpatrywać. 

W muzeum znajdziemy zbiory kolekcjonerskie: znaczki, karty telefoniczne, walory, książki a nawet narty. Miejsce pamięci znajdujące się w sąsiedztwie kościoła i szkoły podstawowej ma być otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Wstęp będzie bezpłatny. 

Autor: wieruszow@radiosud.pl