27 listopada 2021, 00:41

Teraz

Rozrywka i oświata

A A A

MROCZEŃ: Wicemarszałek z wizytą w Zespole Szkół

Zespół Szkół w Mroczeniu realizuje projekt ekologiczny, którego efektem jest wydanie książki „Dziadku! – chcę oddychać zdrowym powietrzem”. Na jej podstawie powstał spektakl teatralny, który prezentowany jest uczniom z terenu gminy Baranów. Dziś szkołę odwiedził Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Jacek Bogusławski, który miał okazję przyjrzeć się efektom projektu.

31 maja tego roku została podpisana umowa o realizację zadania publicznego pomiędzy Województwem Wielkopolskim, które reprezentował Członek Zarządu Jacek Bogusławski i Stowarzyszeniem „Słoneczny Mroczeń”, które reprezentował Andrzej Tyra. Kwota w wysokości 4300 zł została przeznaczona na wydanie bajki ekologicznej pt. „Dziadku! – chcę oddychać zdrowym powietrzem”.

Jest to w ramach projektu, który został złożony u nas do Urzędu Marszałkowskiego. Został on pozytywnie oceniony przez Kapitułę Konkursu, stąd dofinansowanie kwotę 4300 zł. W związku z tym powstała książka poprzez którą zwraca się uwagę na działania proekologiczne i dbanie o czyste powietrze -powiedział wicemarszałek Jacek Bogusławski.

Książkę napisali i zilustrowali uczniowie klasy VIII c: Milena Gąszczak, Hanna Najdek, Amelia Lamek, Wiktoria Lubojańska, Kacper Rabiega oraz uczennica klasy VIII a – Nel Rymus. Korektą i opieką polonistyczną zajęła się pani Elżbieta Ilska. Książeczka w przystępny sposób pokazuje dzieciom, jak należy dbać o środowisko. Historia dziadka Stefka i jego wnuczka Kubusia to relacja jakich wiele. Mały Kuba bardzo kocha dziadka, ale ten nie dba o swoje zdrowie i… pewnego dnia trafia do szpitala. Wszystkiemu winne jest palenie plastikowymi butelkami. Czy Kubuś przekona ukochanego dziadka, by zaczął dbać o swoje zdrowie i o środowisko? Odpowiedź znajdziecie w książce.

Wychowanie najmłodszych i zmiana ich mentalności jest bardzo ważne. Poprzez zabawę i tą książeczkę napisaną przez naszych uczniów, staramy się pokazać dzieciom jak należy zagospodarować odpady, czego nie należy robić i jak chronić środowisko. Myślę, że to są te momenty, które zapadną im bardzo głęboko w świadomość. Wychowanie ekologiczne to  bardzo ważna część pracy szkoły - tłumaczył dyrektor Andrzej Tyra.

Inauguracja projektu miała miejsce 28 września w Zespole Szkół w Łęce Mroczeńskiej. W najbliższym czasie z treścią publikacji zapoznają się najmłodsi uczniowie pozostałych szkół podstawowych w gminie Baranów. inie Baranów

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl