14 lipca 2024, 12:59

Teraz

23°

Rozrywka i oświata

A A A

WIERUSZÓW: Otwarcie nowej trasy rowerowej i rajd z Mają Włoszczowską w Wieruszowie

W powiecie wieruszowskim zainaugurowano we wtorek (25.06) szlak rowerowy biegnący przez lasy i kilka okolicznych miejscowości. Gościem specjalnym wydarzenia była Maja Włoszczowska.


Nowy szlak rowerowy jest częścią projektu ekologicznego, realizowanego przez gminę Wieruszów. - Już rozpoczęliśmy oznakowanie, pierwsze znaki są na trasie szlaku, natomiast będziemy pełne oznakowanie tego szlaku realizować w przyszłym roku - zapowiedział Sebastian Szajner z Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego.


Nowy szlak to efekt współpracy miejscowych samorządów, lokalnego biznesu, konkretnie firmy "Madonis", oraz Lasów Państwowych. 


- Rozpoczęliśmy współpracę już od kilku miesięcy z lokalnymi władzami, ale też ze społeczeństwem, z racji tego, że chcemy pokazać mieszkańcom okolicznym, że jesteśmy firmą, która się prężnie rozwija, ale też która potrzebuje lokalnych zasobów, czyli pracowników, dla których oferujemy lekką i dobrze płatną pracę - powiedział Adam Kaczyński, prezes Zarządu "Madonis". 


Największą atrakcją wtorku było wspólne przemierzenie trasy u boku utytułowanej kolarki górskiej, Mai Włoszczowskiej. - Naszym celem jest bycie aktywnym z natury, tak właśnie ma się nazywać trasa, którą dzisiaj jedziemy w Wieruszowie - komentowała ambasadorka "Green Velo". - Natura daje nam niesamowicie dużo energii, odpoczynku, relaksu. Obcowanie z naturą, najlepiej na rowerze, naprawdę łagodzi nasze nerwy - powiedziała mistrzyni olimpijska. 


Mieszkańcy biorący udział w rajdzie wystawili pozytywne recenzje, choć trasa wcale nie należy do tych najłatwiejszych. 


"Piękna trasa, leśna, spokojna"


"Jest bardzo fajnie. Pani Maja to jest prawdziwa gwiazda sportu, dlatego bardzo nam  miło, że możemy z  kimś takim jechać na rowerze"


"Jestem mile zaskoczony i żałuję, że wcześniej nie spróbowałem". 


"Aktywność fizyczna przede wszystkim. Czuję się bardzo dobrze. Jeżdżąc na rowerze nie narzekam na stan zdrowia". 


„Zielony Odjazd w Wieruszowie – ekologiczny Wieruszów” - projekt ma na celu promocję zdrowego trybu życia, zachęcenie mieszkańców gminy do zmiany nawyków komunikacyjnych oraz przeciwdziałanie nadmiernej emisji spalin. Na trasie szlaku zostaną rozmieszczone nowe tabliczki informacyjne oraz specjalne punkty edukacyjne. Punkty te będą zadaszone, wyposażone w wygodne ławki, kosze na śmieci oraz samodzielne punkty naprawcze. 


- Chcemy oddać mieszkańcom w pełni wyposażony szlak, gdzie każdy rowerzysta będzie mógł odpocząć, a w razie niespodziewanej awarii zadbać o swój rower. 


Wtorkowy rajd zakończył się wspólnym grillowaniem na terenie GOSiT w Wieruszowie. Wkrótce gmina Wieruszów udostępni link do mapy ukazującej całą trasę. 

Autor: patryk.hodera@radiosud.pl